r e k l a m a
Kultura

Muzyka barokowa rozbrzmiała w jasielskim kościele (foto)

W minioną niedzielę w kościele p.w. św. Stanisława BM w Jaśle odbył się koncert muzyki dawnej „Misterioso”. Muzycy z zespołu Risonanza na zaproszenie Jasielskiego Domu Kultury wykonali repertuar z cyklu „Peregrynacje muzyczne”.

Wystąpili znakomici artyści tacy jak: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, kierownictwo muzyczne, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Mateusz Kowalski – viola da gamba, Andrzej Zawisza – klawesyn oraz Katarzyna Wiwer, obdarzona głosem uznawanym za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych.

* * *

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne i wiedzę pogłębiała w ramach licznych kursów interpretacyjnych w kraju i za granicą, pracując m.in. pod kierunkiem takich pedagogów jak Emma Kirkby, Evelyn Tubb oraz Anthony Rooley.

Szczególnym umiłowaniem darzy muzykę dawną i słusznie uznawana jest za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych.

Jej niezwykle bogaty i rozległy repertuar obejmuje muzykę od Monteverdiego i Zieleńskiego, poprzez Buxtehudego, barokowe pieśni angielskie, duży wybór kantat J. S. Bacha, utwory zaliczane do kanonu muzyki kantatowo-oratoryjnej (Wielka Msza h-moll, Pasje i Magnificat Bacha, Mesjasz Haendla, Stworzenie świata Haydna, Requiem Mozarta i in.) po utwory z dziedziny symfonicznej jak IV Symfonia Mahlera czy III Symfonia Góreckiego. Ma na swoim koncie szereg prawykonań, zarówno utworów współczesnych, również pisanych specjalnie dla niej, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. Jacek Różycki Ave Sanctissima Maria, Luis Grabu Albion and Albanius, Tropy po ciemnych jutrzniach z klasztoru Benedyktynek w Przemyślu) i inne. W lutym 2003 pod dyrekcją Paula Esswooda, jako pierwsza w Polsce wykonała nowo odkrytą Glorię Haendla. Śpiewaczka posiada w swej ofercie również bogaty wybór recitali i koncertów kameralnych zróżnicowanych brzmieniowo i stylistycznie, złożonych z utworów pochodzących z czasów od renesansu do współczesności. Jest również jedną z niewielu polskich śpiewaczek śpiewających po szkocku.

Artystka prowadzi aktywne życie koncertowe, występując w Polsce i za granicą. Ma w dorobku szereg nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capellą Cracoviensis, Celtic Triangle.

wż, jdk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
2024 lat temu

To był odlot.Przeżyłam orgazm….

Jaślanka-melomanka
Jaślanka-melomanka
2024 lat temu

Dlaczego tego samego dnia o tej samej godzinie urządza się w mieście dwa koncerty. Czy nie można tego koordynować. Poszłam do FARY, bo to WAŻNY koncert – 65 w rocznicę zaglady Jasła.

Julia
Julia
2024 lat temu

Odpowiedż dla Jaślanki-melomanki jest prosta.Jak JDK coś robi rękoma fachowca,to tylko pod siebie.Inni się nie liczą.Mniej tą świadomość.Aby do jesieni….a to się zmieni!

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x