r e k l a m a
Kultura

Muzyka dawna w kościele św. Stanisława BM

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert muzyki dawnej „Misterioso”, z cyklu „Peregrynacje muzyczne”. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (17 bm.) o godz. 19 w kościele p.w. św. Stanisława BM w Jaśle, przy ul. Czackiego. Wstęp wolny.

Wystąpią znakomici artyści z zespołu Risonanza w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, kierownictwo muzyczne, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Mateusz Kowalski – viola da gamba, Andrzej Zawisza – klawesyn oraz Katarzyna Wiwer, obdarzona głosem uznawanym za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych.

Program:

Anonim (XVII w.)
– A Division for two Violin on a Ground by Mr. Robert Smith
Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)
– Herr, wenn ich nur dich hab WV 38
Henry Purcell (1659 – 1695)
– III Sonata d-moll na dwoje skrzypiec i basso continuo
– Sonnata; Canzona
-Poco largo. Allegro
Heinrich Ignaz Franz Biber (1644 – 1704)
– Sonaty różańcowe na skrzypce i basso Continuo
– Zwiastowanie
– Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
Anonim (XVII w.)
– No suspires, no flores
– meksykańska pieśń na Boże Narodzenie
Georg Friedrich Haendel (1685 – 1759)
– Gloria HWV deest
– Gloria In excelsis Deo
– Et in terra pax
– Laudamus te
– Domine Deus, Rex coelestis
– Qui tollis peccata mundi
– Quoniam tu solus sanctus

* * *

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności wokalne i wiedzę pogłębiała w ramach licznych kursów interpretacyjnych w kraju i za granicą, pracując m.in. pod kierunkiem takich pedagogów jak Emma Kirkby, Evelyn Tubb oraz Anthony Rooley.

Szczególnym umiłowaniem darzy muzykę dawną i słusznie uznawana jest za jeden z najciekawszych w Polsce sopranów barokowych.

Jej niezwykle bogaty i rozległy repertuar obejmuje muzykę od Monteverdiego i Zieleńskiego, poprzez Buxtehudego, barokowe pieśni angielskie, duży wybór kantat J. S. Bacha, utwory zaliczane do kanonu muzyki kantatowo-oratoryjnej (Wielka Msza h-moll, Pasje i Magnificat Bacha, Mesjasz Haendla, Stworzenie świata Haydna, Requiem Mozarta i in.) po utwory z dziedziny symfonicznej jak IV Symfonia Mahlera czy III Symfonia Góreckiego. Ma na swoim koncie szereg prawykonań, zarówno utworów współczesnych, również pisanych specjalnie dla niej, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. Jacek Różycki Ave Sanctissima Maria, Luis Grabu Albion and Albanius, Tropy po ciemnych jutrzniach z klasztoru Benedyktynek w Przemyślu) i inne. W lutym 2003 pod dyrekcją Paula Esswooda, jako pierwsza w Polsce wykonała nowo odkrytą Glorię Haendla. Śpiewaczka posiada w swej ofercie również bogaty wybór recitali i koncertów kameralnych zróżnicowanych brzmieniowo i stylistycznie, złożonych z utworów pochodzących z czasów od renesansu do współczesności. Jest również jedną z niewielu polskich śpiewaczek śpiewających po szkocku.

Artystka prowadzi aktywne życie koncertowe, występując w Polsce i za granicą. Ma w dorobku szereg nagrań płytowych, m.in. z Ars Antiqua Austria, Capellą Cracoviensis, Celtic Triangle.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pieprz
Pieprz
2024 lat temu

Jak JDK organizuje to wątroba się stłuszcza i muminifikuje,,,:lol:

Monika T.
Monika T.
2024 lat temu

Gorąco polecam ten koncert.

obywatel
obywatel
2024 lat temu

co piepszycie + dla JDK !

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x