r e k l a m a
Kultura

Muzyka, która zeszła z górskich tras

W sobotę 19 września w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej odbył się po raz I Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej Folusz 2009. W przeglądzie wzięło udział 10 zespołów z powiatu jasielskiego, Gorlic i Grybowa. Uczestnicy byli oceniani przez profesjonalne jury. Zwycięzcą przeglądu został zespół ZARAZ z Gorlic.

Pomysł przeglądu powstał w związku z niedawno otwartym Parkiem Rekreacji i Edukacji Ekologicznej, stworzonym specjalnie dla turystów, zwłaszcza tych odwiedzających z plecakiem i często z gitarą magurskie szlaki.

Tego typu przegląd, propagowanie piosenki poetyckiej i turystycznej, jest jak najbardziej uzasadnione właśnie tutaj, w Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu, w Beskidzie Niskim, gdzie mamy do czynienia z piękną przyrodą, gdzie możemy pobyć w naturalnych warunkach i myślę, że tego rodzaju muzyka jak najbardziej pasuje w tym otoczeniu – mówiła Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Tegoroczny festiwal miał charakter konkursu, jednak zdaniem Sylwestra Szwedy  z zespołu „U Pana Boga za piecem” tego typu przeglądy powinny być wzbogacone o twórczość młodego pokolenia, które chodzi po górach i które tworzy własne teksty i muzykę.

Ta impreza powstała bardzo spontanicznie i myślę, że organizatorzy nie znając jeszcze jak wyglądają inne imprezy, nie wzięli pod uwagę tego aby położyć nacisk na to, aby młodzi ludzie, chodzący po górach mogli zaprezentować swoją twórczość. Świetnie, że mogą śpiewać tutaj  piosenki, które ktoś napisał, ułożył ale prócz tego dobrze jest też żeby skłonić ich do spróbowania napisania czegoś samemu i wyrażenia tego co się czuje –  mówił Sylwester Szweda.

Sam przegląd spotkał się z zainteresowaniem widzów. Organizatorzy planują za rok kolejną edycję przeglądu.

Myślę, że ten przegląd wpisze się na stałe w kalendarz propozycji jakie ma dla swoich odbiorców Młodzieżowy Dom Kultury – podkreśliła Grażyna Leńczuk.

Przegląd poprzedziła konferencja naukowa – „Walory przyrodnicze i turystyczne Beskidu Niskiego na podstawie ścieżki przyrodniczej Dolina Kłopotnicy.”

Konferencja została zorganizowana dla nauczycieli. Jej celem było zaznajomienie nauczycieli ze ścieżką edukacyjną i zapoznanie z możliwością wykorzystania tych naturalnych walorów przyrodniczych w nauczaniu biologii – wyjaśniła dyrektor Leńczuk.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
widzxDzibi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zibi
Gość
zibi

Świetna impreza!Niepowtarzalne klimaty i wspaniali ludzie. Gratulacje!

xD
Gość
xD

hahah kluchy koszula !!! 🙂

widz
Gość
widz

Swietny pomysł,tylko czego słaba informacja o jego organizacji zamiarze????

Zobacz także

Close
Close
X