r e k l a m a
Kultura

"…najbardziej niedoceniony polski romantyk…"

W związku z 200 rocznicą urodzin i 160 rocznicą śmierci  Juliusza Słowackiego Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2009 roku Rokiem Słowackiego. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączając się w obchody tej rocznicy przygotowała wystawę „Juliusz Słowacki – Królom równy” poświęconą wieszczowi.

Słowacki był  prawdziwym poetą romantycznym, takim poetą, którego dzisiaj się już nie ceni, bo jest wizjonerski i otwarty, wymaga skupienia. Jego twórczość to najwyższej próby literatura romantyczna  o wymiarze europejskim, otwarta na świat i inne kultury, łączy polską kulturę i historię z antyczną grecką cywilizacją, jest pełna fantastyki i wizjonerstwa.  Umarł młodo, ale zostawił po sobie kilkanaście  arcydzieł, które na zawsze  zapisały się w historii języka polskiego.

Na wystawie oprócz biografii  prezentowane są kopie autografów fragmentów utworów Słowackiego, urywki listów do matki i przyjaciół, fragmenty wypowiedzi profesor Aliny Kowalczykowej, historyka literatury, które przybliżają postać „…najbardziej niedocenionego polskiego romantyka…”, cytaty z utworów wieszcza opracowane przez profesor Ewę Ferenc – Szydełko. Wystawie towarzyszy ekspozycja książek poświęconych życiu i twórczości Juliusza Słowackiego, które dostępne są w MBP w Jaśle.

Wystawa będzie czynna 05 – 29 października 2009 r., w holu MBP w Jaśle
(ul. Kołłątaja 1),  poniedziałek – piątek 8.00-18.00, sobota 10.00-15.00.

MBP, Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miłośnik kleru
miłośnik kleru
2024 lat temu

Ja go zawsze doceniałem.Pamiętam co mówił o Watykanie.Święte słowa

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x