r e k l a m a
Kultura

Nasi bracia Romowie (foto)

Mieszkają w Jaśle już 50 lat, a ich kultura ciągle przyciąga i fascynuje. Co z resztą było widać wczoraj podczas drugiego już Dnia Kultury Romskiej, który odbywał się na Jasielskim Rynku.

W programie artystycznym wystąpiły dzieci z jasielskich szkół i przedszkoli. Publiczność miała okazję zobaczyć barwne, cygańskie stroje, tradycyjne tańce i posłuchać cygańskiej muzyki. Wieczorem na scenie jasielskiego Rynku wystąpił zespołu Traden Rom.

Historia jasielskich Romów jest trudna i barwna a przy tym wplata się w historię naszego miasta. Obecnie na  terenie Jasła mieszka 160 osób pochodzenia romskiego.

Pierwsi Romowie przybyli do miasta w 1962 roku, a ich dachem nad głową był namiot w pobliżu rzeki Jasiołki. Dziś mieszkają w różnych częściach Jasła, chodzą do szkoły, pracują, ale wciąż walczą z wieloma, krzywdzącymi stereotypami panującymi na ich temat w środowiskach lokalnych.

Pani Agnieszka Szczerba, asystentka ds. dzieci romskich na terenie Jasła, przekonuje jednak, że coraz bardziej widać integrację dzieci romskich, a zrozumienie dla kultury i  tradycji cygańskiej jest coraz większe wśród mieszkańców Jasła. Natomiast  przez takie dni jak ten wczorajszy łatwiej budować trwałe więzy tolerancji i zrozumienia.

Organizatorem koncertu był Urząd Miasta Jasła, który na ten cel otrzymał dotację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach prowadzonego od 2004 roku programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac artystycznych Małgorzaty Mirgi – Tas.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kurturarny chop
kurturarny chop
2023 lat temu

Ok.A Ministry majom jakoweś dutki na polskie występy amarorów???Bom ja nie słyszoł,o takich
Tylem chcioł rzyc wom….:yes:

Kazimierz
Kazimierz
2023 lat temu

Gratuluję inicjatywy i udanej realizacji imprezy. Publika sama potwierdziła o zainteresowaniu.

ja
ja
2023 lat temu

Koncert OK.
Jedno mnie tylko dobija – to już ze trzydziesta impreza na rynku, a JDK (organizator) dalej uparcie stawia te płoty dzieląc plac na pół. A po co? Zeby kabelek spokojnie leżał. Skończcie wreszcie z tą żenadą! Niech wreszcie ktoś uświadomi pani dyrektor że są bardziej cywilizowane metody, na przykład położenie na kablach grubego płata gumy – i po problemie.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x