Kultura

Oddajmy hołd bohaterom tamtych dni! (zapowiedź)

1 sierpnia przypada 65.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17:00-tzw.godzinie „W” zarówno w Jaśle jak i w całej Polsce zawyją syreny… Zatrzymajmy się przez chwilę i oddajmy hołd wszystkim tym, którzy brali udział w tym wielkim zrywie narodowościowym. Pamiętajmy, że byli wśród nich także jaślanie…

Powstanie Warszawskie zorganizowane przez Armię Krajową było zbrojnym wystąpieniem skierowanym przeciwko wojskom niemieckim okupującym w tym czasie stolicę. Walki trwały nieprzerwanie od 1 sierpnia do 31 października  1944 r.  Za główny cel Powstania Warszawskiego  uważa się powszechnie obalenie władzy Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy sprzed wojny oraz obronę przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Istotną rolę jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał gen. Tadeusz Bór -Komorowski. Wraz z innymi przywódcami zakładał, że walki w stolicy potrwają kilka dnia, w rzeczywistości bój o Warszawę trwał 63 dni.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne-Wehrmacht, otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Założenia  planu nie do końca się spełniły, jednak straty poniesione w czasie trwających dwa miesiące walk były ogromne. Straty po stronie polskiej wyniosły ok. 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 5 tys. rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tys. ofiar spośród ludności cywilnej.

Wśród Niemców było 10 tys. zabitych, 7 tys. zaginionych, 9 tys. rannych żołnierzy oraz 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Powstanie Warszawskie nie osiągnęło celów ani  wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o wolność.

Z tej okazji Burmistrz Miasta Jasła – Maria Kurowska oraz Zarząd Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle zapraszają mieszkańców Jasła i okolic na obchody 66.rocznicy zdobycia więzienia w Jaśle i odbicia więźniów, członków ruchu oporu oraz  65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 2 sierpnia br. Uroczystość rozpocznie Msza Święta, która zostanie odprawiona o godz. 12:00 w kościele OO. Franciszkanów, po zakończeniu której nastąpi przemarsz pod pomnik AK, znajdujący się przy ulicy Staszica. Pod pomnikiem odbędzie się dalszy ciąg uroczystości, czyli przemówienia, apel poległych oraz złożenie kwiatów. W uroczystości udział weźmie jedyny żyjący uczestnik akcji „Pensjonat” – Stanisław Dąbrowa-Kostka.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

Swietowac Kleski i Glupote!? ..To takie pisowskie

js
js
2024 lat temu

Ma rację mój poprzednik pisząc, że to takie pisowskie świętować klęski i głupotę. Dodam od siebie, że także opluwać zwycięstwa.Ciekawe
skąd te rewelacje, z których wynika że
Powstanie trwało do 31 października a Niemcy ponieśli straty wyższe niż powstańcy /!/. 300 rzekomo zniszczonych niemieckich czołgów i samochodach pancernych to więcej niż wtedy miała na stanie stacjonująca w rej. Modlina dywizja pancerna SS "Hermann Goering", jest
to wielkość porównywalna ze stratami Niemców pod Kurskiem, gdzie mieli przeciwko sobie najnowocześniejsze na świecie sowieckie czołgi a nie visy i coctaile Mołotowa.

Filmar
Filmar
2024 lat temu

Skonczmy te wasnie i spory czy to Pisowskie swieto czy inne,czy to wazne.W tamtych czasach wazne bylo,ze walczy sie z wrogiem i okupantem.Nasi Ojcowie,dziadkowie nie mysleli z jakiej parti byli ale mieli jednego wroga i prosze uczcijmy ich walke,honor i oddajmy IM CZESC I CHWALE i ICH podiecie decyzji w tamtej chwili.TO BYLA ICH DECYZJA jako wolnych POLAKOW.Kazdy z nas ma prawo podejmowac decyzje.A my nie mamy prawa ich osadzac.Czesc pamieci tym,ktorzy zgineli w tamtym czasie.

lakiluck.pl
lakiluck.pl
2024 lat temu

Jaki 31 pażdziernik,63 dni,coś tu nie gra.
Martyrologia to nasza narodowa cecha.Żadne
powstanie niczego nie zmieniło,za to mamy dużo
martwych bohaterów.Sprawdzenie syren alarmowych
się udało,buczenie też.W Jaśle buczenia nie
będzie,chociaż ?:uhoh::sleep:

kampfiniok
kampfiniok
2024 lat temu

Filmar.Z rozkazu o wszczęciu powstania w sytuacji absolutnie beznadziejnej należy bezwzględnie rozliczyć wreszcie dowództwo powstania.Oczywiście przez historię.Za tę decyzję powinni odpowiedzieć

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x