r e k l a m a
Kultura

Odkrywanie Vivaldiego

Najpiękniejsze kompozycje instrumentalne i wokalno-instrumentalne Antonio Vivaldiego usłyszała publiczność, która w niedzielny wieczór (11 bm.) przyszła do kościoła św. Stanisława BM w Jaśle. W koncercie „Musica Dolorosa”, zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury, wystąpił światowej sławy kontratenor Jakub Burzyński z zespołem muzyki dawnej Anny Śliwy.

Wypełniający kościół melomani mieli okazję w Dniu Papieskim usłyszeć muzykę Vivaldiego w najlepszym wykonaniu, na instrumentach z epoki, brzmiących zupełnie inaczej niż współczesne oraz obdarzonego niespotykanym głosem Jakuba Burzyńskiego.

Artyści rozpoczęli koncert od Stabat Mater w wykonaniu kontratenora z zespołem, zakończyli utworem Nisi Dominus w tym samym składzie. Po Stabat Mater, kompozycji wykonywanej najczęściej w Wielkim Tygodniu, a szczególnie w Wielki Piątek, muzycy zagrali kolejny utwór związany z liturgią wielkopostną – Sonatę al Santo Sepolcro na dwoje skrzypiec, altówkę i basso continuo. La folia – wykonywana jako drugi utwór instrumentalny, typowy dla muzyki hiszpańskiej – oparta została na stałym schemacie, pokazującym temat z wariacjami. Następny koncert: na dwoje skrzypiec, altówkę i basso continuo, znów przybliżył klimat rozważań przy grobie Pańskim. Na zakończenie publiczność usłyszała Nisi Dominus, utwór napisany najprawdopodobniej dla uświetnienia uroczystości kościelnych.

To nie był Vivaldi kojarzony najczęściej z „Czterema porami roku”, lecz muzyka skłaniająca do refleksji i zadumy, ale też energetyczna i budząca niesłychane emocje, co było widać po spontanicznych reakcjach publiczności. Ponadto, zespół wprowadził do swojej interpretacji Vivaldiego element nie stosowany w jego czasach: instrumenty perkusyjne. Perkusista w kilku fragmentach wzmocnił ekspresję utworów.

Zdajemy sobie sprawę, że w miastach mniejszych niż centralne ośrodki, jest niewiele okazji usłyszeć muzykę barokową na takich koncertach. Tym bardziej mamy nadzieję, że tych koncertów będzie coraz więcej i więcej właśnie w takich miejscach. Dla nas jednakową radością jest granie we Wrocławiu, w Warszawie, jak i w Jaśle – powiedział nam Jakub Burzyński, wyznając, że gdy tylko Anna Śliwa, z którą 5 lat temu nagrał płytę zaproponowała mu występ w Jaśle, zgodził się, uznając to za oczywiste – Teraz się nadarzyła okazja, więc nie było w ogóle zastanawiania. Ten repertuar pokazujemy w różnych miejscach, bo uważamy, że warto.

Śpiewak zwrócił uwagę, że zespół Anny Śliwy wyrósł z nurtu muzyki dawnej, czyli zespołów, które grają na instrumentach z epoki kompozytora. – Mamy tutaj barokowe skrzypce, a nie współczesne, mamy klawesyn, a nie fortepian, mamy teorbę, a nie gitarę. To są zupełnie inne instrumenty, inaczej brzmiące, inaczej z nich trzeba dźwięk wydobywać. W związku z tym, publiczność ma okazję posłuchać tych utworów tak, jak mógł je usłyszeć sam Vivaldi. I to jest wartość niezaprzeczalna – stwierdził Jakub Burzyński.

W koncercie zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury wystąpili: Jakub Burzyński – kontratenor oraz: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, viola d’amore, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Marta Salwarowska – altówka barokowa, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, Anton Birula– teorba, Andrzej Zawisza – klawesyn, Stanisław Welanyk – perkusja.

W programie były utwory: Stabat Mater RV 621 – kontratenor i zespół; Sonata al Santo Sepolcro RV 130 – dwoje skrzypiec, altówka i basso continuo; Sonata d-moll la Follia op.1 nr 12 RV 63 – dwoje skrzypiec i basso continuo; Koncert g-moll F. XI nr 17 – dwoje skrzypiec, altówka i basso continuo; Nisi Dominus RV 608 – kontratenor i zespół.

Artystów i ich repertuar przybliżyła słuchaczom Krystyna Kasprzyk, dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
muchozol
muchozol
2024 lat temu

Czemu nie pokazano tłumów jakie nawaliły na owo wystąpienie???To pytanie pozostawiam jako retoryczne…

zainteresowany
zainteresowany
2024 lat temu

Jak widać portal wybiórczo traktuje imprezy z muzyką poważną…Ciekawe jakie są kryteria?

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x