Kultura

Pamięci Hubala (foto)

Brał udział w trzech wojnach – I światowej, wojnie roku 1920 oraz II wojnie światowej. Wraz z kilkudziesięcioosobowym oddziałem wsławił się w walce z okupantem hitlerowskim. Walczył nawet po decyzji generalnego dowództwa o zawieszeniu broni. W piątek w dworku w Gorajowicach uczczono 70-tą rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Pod pamiątkową tablicą poświęconą Dobrzańskiemu kwiaty złożyli: członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle, młodzież jasielskiej szkoły medycznej oraz przedstawiciele placówek noszących imię majora: Szkoły Podstawowej nr 10 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Wszystkie jego czyny były wielkim bohaterstwem, chociaż w pewnym okresie uznano, że sprzeniewierzenie się rozkazowi, jaki otrzymał i pójście dalej z tym małym oddziałem do walki o wolność kraju, jako niesubordynację w sprawach wojskowych – mówił o Henryku Dobrzańskim ppłk Stanisław Karaś, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle

Hubal związany jest z Jasłem przez swoje miejsce urodzenia. Przez długi okres czasu uważano, że Henryk Dobrzański urodził się w Gorajowicach, jednak wielu historyków, w tym Leszek Znamirowski, który Hubalowi poświecił książkę „Hubal i Hubalczycy, jasielskie ślady” dowodzi, że Hubal urodził się w jednej z kamienic jasielskich.

Major Henryk Dobrzański spędził swoje dzieciństwo w pałacyku w Gorajowicach, tutaj jednak się nie urodził, na co są dokumenty i relacje świadków. Sami państwo Sroczyńscy, kiedy ktoś mówił, że tutaj się urodził Dobrzański, byli bardzo mocno zdziwieni – mówi Znamirowski. 

Prawdą jest jednak, że Dobrzański przez krótki okres czasu spędzał w dworku Sroczyńskich dzieciństwo. 

Tutaj, jak wspomina jego siostra Lila Dobrzańska, pobierał pierwsze lekcje jazdy konnej, bo był świetnym jeźdźcem – mówił Leszek Znamirowski.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

"jeźdźcem"!! na miłośc Boską!

Adam
Adam
2024 lat temu

Hubal to był ktoś.Aż się wierzyć nie chce ,że pochodził z Jasła. No,a na pewno nie przypuszczał,że będzie żródłem kampani wyborczej radnego…Gdyby tak część walorów bohatera wojen wlać w umysły współczesnych mu krajań??? Pozostaje pomarzyć….

PODZIĘKOWANIA
PODZIĘKOWANIA
2024 lat temu

Podziękowania dla Szkoły Medycznej i pozostałych instytucji oraz wszystkich osób, które wzięły udział w tej patriotycznej uroczystości. To dobrze,że w Jaśle pamięta się o 70. rocznicy śmierci "Hubala".

Do autora
Do autora
2024 lat temu

Panie Kubo! Pałacyk, nie dworek! To nie jest to samo…

Do autora
Do autora
2024 lat temu

Właściciele tego obiektu mówili zarówno dworek jak i pałacyk.Patrz książka "Sroczyńscy…" .Autor używa poprawnych określeń.

Do autora
Do autora
2024 lat temu

Właściciele mogli nawet mówić pieszczotliwie "chałupa" jeśli mieli taką ochotę. Z punktu widzenia architektury jest to pałac, nie dworek – o to mi chodziło.

Rodzina
Rodzina
2024 lat temu

Dajcie komuniści spokój temu Hubalowi!Przecież on nie winny że tak szargacie po śmierci jego imię, zaczął Poręba z Filipskim a wy dalej pseudohistorycy ich naśladujecie!Sucharskiego już odbrązowili teraz kolej na mnie?Czy tego chcecie?

Witek L.
Witek L.
2024 lat temu

Gratuluję pomysłu.Pamiętajmy o Dobrzańskim !Brawa i uznanie dla organizatorów !

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x