r e k l a m a
Kultura

Pamięci Hubala (foto)

Brał udział w trzech wojnach – I światowej, wojnie roku 1920 oraz II wojnie światowej. Wraz z kilkudziesięcioosobowym oddziałem wsławił się w walce z okupantem hitlerowskim. Walczył nawet po decyzji generalnego dowództwa o zawieszeniu broni. W piątek w dworku w Gorajowicach uczczono 70-tą rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Pod pamiątkową tablicą poświęconą Dobrzańskiemu kwiaty złożyli: członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle, młodzież jasielskiej szkoły medycznej oraz przedstawiciele placówek noszących imię majora: Szkoły Podstawowej nr 10 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Wszystkie jego czyny były wielkim bohaterstwem, chociaż w pewnym okresie uznano, że sprzeniewierzenie się rozkazowi, jaki otrzymał i pójście dalej z tym małym oddziałem do walki o wolność kraju, jako niesubordynację w sprawach wojskowych – mówił o Henryku Dobrzańskim ppłk Stanisław Karaś, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle

Hubal związany jest z Jasłem przez swoje miejsce urodzenia. Przez długi okres czasu uważano, że Henryk Dobrzański urodził się w Gorajowicach, jednak wielu historyków, w tym Leszek Znamirowski, który Hubalowi poświecił książkę „Hubal i Hubalczycy, jasielskie ślady” dowodzi, że Hubal urodził się w jednej z kamienic jasielskich.

Major Henryk Dobrzański spędził swoje dzieciństwo w pałacyku w Gorajowicach, tutaj jednak się nie urodził, na co są dokumenty i relacje świadków. Sami państwo Sroczyńscy, kiedy ktoś mówił, że tutaj się urodził Dobrzański, byli bardzo mocno zdziwieni – mówi Znamirowski. 

Prawdą jest jednak, że Dobrzański przez krótki okres czasu spędzał w dworku Sroczyńskich dzieciństwo. 

Tutaj, jak wspomina jego siostra Lila Dobrzańska, pobierał pierwsze lekcje jazdy konnej, bo był świetnym jeźdźcem – mówił Leszek Znamirowski.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Witek L.RodzinaDo autoraPODZIĘKOWANIAAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dragoness
Gość
dragoness

"jeźdźcem"!! na miłośc Boską!

Adam
Gość
Adam

Hubal to był ktoś.Aż się wierzyć nie chce ,że pochodził z Jasła. No,a na pewno nie przypuszczał,że będzie żródłem kampani wyborczej radnego…Gdyby tak część walorów bohatera wojen wlać w umysły współczesnych mu krajań??? Pozostaje pomarzyć….

PODZIĘKOWANIA
Gość
PODZIĘKOWANIA

Podziękowania dla Szkoły Medycznej i pozostałych instytucji oraz wszystkich osób, które wzięły udział w tej patriotycznej uroczystości. To dobrze,że w Jaśle pamięta się o 70. rocznicy śmierci "Hubala".

Do autora
Gość
Do autora

Panie Kubo! Pałacyk, nie dworek! To nie jest to samo…

Do autora
Gość
Do autora

Właściciele tego obiektu mówili zarówno dworek jak i pałacyk.Patrz książka "Sroczyńscy…" .Autor używa poprawnych określeń.

Do autora
Gość
Do autora

Właściciele mogli nawet mówić pieszczotliwie "chałupa" jeśli mieli taką ochotę. Z punktu widzenia architektury jest to pałac, nie dworek – o to mi chodziło.

Rodzina
Gość
Rodzina

Dajcie komuniści spokój temu Hubalowi!Przecież on nie winny że tak szargacie po śmierci jego imię, zaczął Poręba z Filipskim a wy dalej pseudohistorycy ich naśladujecie!Sucharskiego już odbrązowili teraz kolej na mnie?Czy tego chcecie?

Witek L.
Gość
Witek L.

Gratuluję pomysłu.Pamiętajmy o Dobrzańskim !Brawa i uznanie dla organizatorów !

Close
X