Kultura

Piknik z Konikiem Polski już po raz ósmy (zapowiedź)

W dniach 11-12 września br. na obiektach Zespołu Szkół w Trzcinicy odbędzie się „VIII Piknik z Konikiem Polskim”, współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Jasło oraz licznych sponsorów, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Burmistrza Miasta Jasła ,Wójta Gminy Jasło i Starosty Jasielskiego.

Impreza ta na stałe wpisała się w ogólnopolski kalendarz imprez hodowlano-sportowych i promuje jedną z najstarszych ras hodowlanych koni – konika polskiego, który jest objęty programem ochrony zasobów genetycznych, co daje możliwość realizacji wielu programów promujących nasz region w skali kraju. Jest on coraz częściej hodowany w naszym regionie i stanowi uzupełnienie oferty turystycznej Podkarpacia.

Koniki polskie, są rasą fenotypowo i prawdopodobnie genotypowo, najbardziej zbliżoną do dzikiego przodka koni, za jakiego uważany jest tarpan. Jest to rasa, którą wyłącznie my, jako Polacy wyhodowaliśmy. Uznawana jest za unikalny relikt przyrodniczo-hodowlany, świadczący o naszej kulturze materialnej i wkładzie jaki wnieśliśmy do kultury hodowlanej świata. Zachowanie jej, jako specyficznej rezerwy genetycznej dla przyszłych prac hodowlanych, a tym samym niedopuszczenie do zubożenia wewnątrzrasowej różnorodności genetycznej, jest hodowlaną koniecznością i powinnością narodową. Obok funkcji użytkowych w rekreacji jeździeckiej, hipoterapii, agroturystyce, koniki polskie spełniają szereg funkcji w czynnej ochronie przyrody. Utrzymywane w warunkach rezerwatowych spełniają rolę swoistych “kosiarek”, nie dopuszczając do nadmiernej sukcesji niektórych gatunków roślin (głównie drzew i krzewów) na otwartych przestrzeniach. Ich ekologiczną funkcję docenili Holendrzy, Belgowie, Niemcy, Anglicy i Francuzi, gdzie powstały rezerwaty przyrody z udziałem koników polskich.

„Piknik z Konikiem Polskim” skupia corocznie wiele osób z całej Polski, Podczas pikniku zorganizowane zostaną następujące konkursy:
• Konkurs hodowlany dla ogierów – Czempionat
• Konkurs hodowlany dla klaczy  Czempionat
• Konkurs skoków przez przeszkody (konie małe)
• Konkurs skoków przez przeszkody (konie duże)
• Konkurs „na jasielskiej ścieżce konika polskiego”
• Konkurs powożenia

Podczas tych konkurencji można poznać najlepsze koniki polskie oraz obejrzeć w praktyce ich specyficzne zdolności. Piknikowi w Jaśle towarzyszy wiele imprez kulturalnych. Poza konkurencjami w programie przewidzianych jest też wiele atrakcji tj.: występy artystyczne, wystawa fotograficzna,  pokaz historyczny, jazda wierzchem  i przejazdy bryczką dla publiczności.

Zorganizowane  zostaną  wystawy firm działających w branżach okołorolniczych oraz prezentacja rękodzieła i rzemiosła ludowego (w tym kowalstwa tradycyjnego i artystycznego oraz ekspozycja produktu lokalnego.

Witold Ropa

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ona
ona
2024 lat temu

Fajnie, tylko trochę szkoda że impreza nie jest na "Mosirze"

marzenka :)
marzenka :)
2024 lat temu

jej ja tu jestem! ! ! 😮

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x