Kultura

Piknik z Konikiem Polskim w Trzcinicy (foto)

Promocja koni rasy konik polski, czyli rodzimej rasy konika w naszym kraju, to główny cel pikniku, który ma zostać wpisany w kalendarz imprez powiatu jasielskiego. Piknik z Konikiem Polskim co roku przyciąga nowych hodowców z Podkarpacia ale również ościennych województw  a także rzeszę widzów.

W sobotę odbyły się wybory championów, sędziowie oceniali zarówno  to, czy koń spełnia wymogi modelu danej rasy oraz czy dobrze się porusza. Jest to jeden z ważniejszych elementów oceny, na którą zwraca uwagę zwłaszcza publiczność.

W sobotę mieliśmy ocenę punktową dla ogierów i klaczy konika polskiego oraz przedstawicieli innych ras hodowlanych.  Z pośród 6 ogierów, zostały wybrane championy  i wicechampiony  w klasie ogierów  i w  klasie klaczy – mówi Witold Ropa, członek Stowarzyszenia Hodowców i Miłośników Konika Polskiego.

Championem w klasie ogierów został wybrany Kneź zaś championką klacz Chimera.

Kneź i wicechapion Murmi to konie ze stajni pani Danuty Nocleg – Dulian z Łask. Sędziowie podkreślają, że jasielskie hodowle wyróżniają się na tle pozostałych. Co ciekawsze, coraz częściej wykorzystywane są one przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych.


Trzeba powiedzieć, że ta hodowla jeśli chodzi o koniki polskie jest najlepsza na Podkarpaciu. Warto podkreślić, że z ras prymitywnych  większość koni w naszym województwie to są konie huculskie. Ale koniki polskie coraz częściej hodowane są przez rolników i przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych, ze względu na swój charakter, ze względu na swoje dobre przystosowanie do naszych warunków – dodaje Witold Ropa.

W niedzielę odbyły się dalsze zawody m.in. skoki przez przeszkody dla koni małych (konik polski, hucuły) i koni dużych. Po raz pierwszy w tym roku był wybierany najpiękniejszy koń wśród rasy konik polski, którym został Harnaś.Organizatorzy podkreślają, że impreza z roku na rok rozwija się. Siedem lat temu w pikniku brało udział tylko kilka koni rasy konik polski, a podczas tegorocznej edycji, było ich ponad 20, a wszystkich koni było ponad 52. Ponadto impreza ma zostać wpisana na stałe do kalendarza imprez kulturalnych powiatu jasielskiego.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotorelacja:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
.
.
2024 lat temu

ILE KOSZTUJE TAKI KONIK?

nemshar
nemshar
2024 lat temu

bardzo fajnie było:) słoneczko nam pod koniec nawet zaświeciło. Oby więcej takich imprez :).
nemshar.digart.pl

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x