Kultura

"Poezja łączy ludzi pozornie dalekich od siebie" [foto]

Te słowa księdza Jana Twardowskiego były hasłem przewodnim V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.

Konkurs organizowany przez Gimnazjum nr1 im. Św. Jadwigi Królowej odbywa się zawsze w dniu 2 kwietnia, ale od czterech lat data ta ma szczególne znaczenie.

„Tak się złożyło, że zawsze w dniu 2 kwietnia ten konkurs był organizowany, a przez to, że w tym dniu przypada rocznica śmierci Jana Pawła II ma on szczególne znaczenie i  organizowany jest również po to aby uczcić i aby upamiętnić tego wielkiego człowieka, Polaka jakim był Jan Paweł II”  –  mówi dyrektor Gimnazjum nr 1 Kazimierz Mikrut.

W konkursie wzięło udział 26 gimnazjalistów głównie z powiatu jasielskiego ale był też jeden uczestnik z Rzeszowa.

Umiejętności recytatorskie uczestników oceniało jury w składzie: ks. Tadeusz Paszek, mgr Danuta Sołtys oraz mgr Andrzej Papciak

„Jury zwracało uwagę przede wszystkim na dykcję i zaangażowanie a także trud włożony w interpretację. Niektóre wiersze były bardzo długie, więc docenialiśmy także  trud przygotowań i nauki tak długiego tekstu.” – mówi przewodniczący jury  ks. dziekan Tadeusz Paszek.

Obrady jury były burzliwe, jurorzy podkreślili, że konkurs stał na wysokim poziomie stąd mieli oni problem z przyznaniem głównych nagród.

Zwycięzcą konkursu recytatorskiego zostali ex aequo Mateusz Buż z Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie oraz Agnieszka Substelna z Gimnazjum w Tarnowcu.

Mateusz Buż z Rzeszowa

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników rozmawialiśmy z Mateuszem, który powiedział nam, że konkurencja była bardzo wyrównana i że każdy z uczestników ma szansę na zwycięstwo. Pytany o doświadczenia w podobnych konkursach Mateusz odpowiedział, że jest laureatem kilku konkursów recytatorskich.

Jak się okazało, również i tym razem młodemu rzeszowianinowi udało się wygrać.

Poniżej publikujemy pełną listą laureatów:

I miejsce – Mateusz Buż (Rzeszów) i Agnieszka Substelna (Tarnowiec)
II miejsce – Lidia Bachórz (Brzyska) i Justyna Brągiel (Trzcinica)
III miejsce – Paulina Sanicka (Krempna) i Oliwia Florczak (Jasło)

Wyróżnienia otrzymali – Kacper Lawera (Jasło), Katarzyna Kędzior (Święcany), Agnieszka Sanocka (Umieszcz), Karolina Gorczyca (Trzcinica), Anna Tocka (Jasło).

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x