Kultura

Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"

Czwartego lipca br. Telewizja Obiektyw rozpoczęła zdjęcia do kolejnego filmu z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Zdjęcia potrwają około trzech tygodni. Tematem nowej produkcji podkarpackiej telewizji będzie „Akcja Pensjonat” – jedna z największych akcji dywersyjnych polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. „Pensjonat”, to kryptonim prawdziwej akcji żołnierzy Kedywu Armii Krajowej, podczas której odbito polskich więźniów politycznych z gestapowskiej niewoli. Jednocześnie, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła, a powstanie na ten temat filmu wzbudza niemałe emocje wśród lokalnej społeczności.

Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Akcja Pensjonat – historia na film
Nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób, pod nosem niemieckiej żandarmerii, uwolniło 66 osadzonych w jasielskim więzieniu. Byli to żołnierze Polskiego Podziemia. Uwolnienie takiej ilości więźniów z miejsca tak silnie strzeżonego przez Niemców, bez wywoływania starć i co najważniejsze bez ofiar, musiało odbić się szerokim echem. O sukcesie akcji, która przeszła do historii jako „Akcja Pensjonat” mówiło Radio Londyn i pisała niemal cała tajna prasa Polski Podziemnej. Sprawa była na tyle poważna, że zainteresował się nią sam generalny gubernator Hans Frank, czego skutkiem była zmiana na stanowisku szefa gestapo i naczelnika więzienia w Jaśle.
TV Obiektyw realizuje film o „Pensjonacie”
Telewizja Obiektyw z Krosna podjęła się stworzenia 40-minutowego filmowego dokumentu fabularyzowanego opowiadającego o przebiegu „Akcji Pensjonat” oraz bohaterach, którzy brali w niej udział. Scenariusz filmu, opracowany został przez Marcina Ziobrę i Bogdana Miszczaka w oparciu o zgromadzone materiały archiwalne i źródłowe. Całość wyreżyseruje krakowski aktor i reżyser Jacek Lecznar, który wcieli się też w postać narratora filmu. Nadzór merytoryczny nad treścią filmu objęło Muzeum Regionalne w Jaśle, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, płk. Stanisław „Dąbrowa” Kostka- jedyny żyjący uczestnik tej akcji, Wiesław Hap i Felicja Jałosińska ze Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Do filmu zaangażowani zostali aktorzy, którzy odegrają zaplanowane sceny fabularne. Główna rolę, dowódcy akcji Zygmunta Soboty ps. Korczak, zagra Artur Dziurman. Na planie towarzyszą mu: Jacek Lecznar, Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz, Grzegorz Zygmunt i Rafał Dłużniewski. Do scen fabularnych zostaną zaangażowani również statyści. W filmie przewidziany jest udział grupy rekonstrukcji historycznych SAN. Obecna podczas zdjęć będzie także Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Jasła. Zdjęcia do filmu realizowane są w Dworku w Krościenku Wyżnym, na terenie Jasła i powiatu jasielskiego, w Muzeum Budownictwa Ludowego oraz 150-letnim budynku policji w Sanoku.
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Historyczny Pejzaż Podkarpacia
Film „Akcja Pensjonat” powstaje w ramach cyklu filmów dokumentalnych produkowanych przez Telewizję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa. Pierwszym z cyklu, przygotowanym przez Telewizję „Obiektyw” filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.”
Drugim z filmów był „Czas leśnych kurierów”, opowiadający o losach kurierów beskidzkich i bieszczadzkich w czasie II wojny światowej. W filmie przedstawione zostały sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego i Aleksandra Rybickiego oraz łączników, którzy kurierom w przerzutach pomagali – często byli to leśnicy i osoby cywilne.
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Premiera i inne
Premiera filmu „Akcja Pensjonat” zaplanowana jest na wrzesień 2016r. Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego, oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.
Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło i Województwo Podkarpackie, Sponsorem Wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie. W licznym gronie sponsorów znaleźli się także Gmina Jasło, Gmina Tarnowiec, Powiat Jasielski oraz jasielscy przedsiębiorcy zrzeszeni w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców w Jaśle:
Petrosoft.pl w Jaśle, PRD-M Sp. z o. o. w Jaśle, Gamart S. A. w Jaśle, Jafar S.A w Jaśle, Tranzwiert Sp. z o. o. w Jaśle, PP-HU ASTRA Sp. z o. o. w Jaśle, MPM Sp. J. w Jaśle, MPGK Sp. z o. o. w Jaśle, GPK Sp. z o. o. w Jaśle, Lider Jasło, Galeria JASŁO, Restauracja Małopolska w Jaśle, Restauracja u Schabińskich – Hotel Perła w Jaśle, Restauracjia-Kawiarnia Parkowa w Jaśle oraz firmy: Dwór w Krościenku Wyżnym, KPB Sp. z o. o. w Krośnie, Orion Engineered Carbons Sp. z o. o. w Jaśle, PGE Dystrybucja S. A. w Rzeszowie i Polwax S.A. w Jaśle.
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Pokażą jak wyglądała "Akcja Pensjonat"
Film został dofinansowany również z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. W ramach Programu powstanie również książka, napisania której podjęła się Zofia Macek. Jest to druga część, wcześniejszej publikacji pt. „Hitlerowski obóz pracy przymusowej w Szebniach”. Autorka w swojej książce chce przedstawić postać osadzonej w obozie zakonnicy, pomagającej współwięźniom, również tym, przywiezionym z jasielskiego więzienia.
Zadania, które są realizowane w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” są swoistym zbiorem faktów historycznych, które zwiększą świadomość mieszkańców regionu na temat wydarzeń związanych z ich małą ojczyzną.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x