Kultura

Polski wrzesień '39 w jasielskim Muzeum (foto)

Od 70 lat II wojna światowa budzi zainteresowanie i emocje. Zainteresowanie, bo jest to kopalnia tajemnic i wątków, które można odkrywać na nowo, a emocje, bo wersje wydarzeń z września ‘39 roku są różnie przedstawiane.  Dlatego wystawa w Muzeum w Jaśle ma zarówno pokazać polską wersję wydarzeń jak i natchnąć do dyskusji.

Na wystawie zgromadzono militaria, dokumenty, fotografie związane w z wybuchem II wojny światowej. Prócz armii polskiej pokazani zostali też nasi przeciwnicy.


Pokazujemy na tej wystawie głównie żołnierza polskiego, jego umundurowanie, uzbrojenie również  fotografie, które dotyczą walk prowadzonych we wrześniu przez Wojsko Polskie z Niemcami. Pokazujemy także naszych przeciwników z września ’39, czyli mundury i uzbrojenie armii niemieckiej, głównie wermachtu oraz armii rosyjskiej, która jak wiadomo 17 września najechała Polskę – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum w Jaśle.  

Co z kontrowersyjną Waffen-SS?

Prócz kilku sygnetów i przedmiotów osobistych, na wystawie zabrakło eksponatów związanych ze zbrodniczą Waffen-SS. Czyżby więc Muzeum nie chciało wzbudzać kontrowersji?


Przez wiele lat źle odbierano gromadzenie przez muzea pamiątek związanych z wojskami niemieckimi. W zasadzie poza muzeami wojskowymi, takich pamiątek nie gromadzono. W tej chwili nie jest to tak restrykcyjnie przestrzegane, nie mniej jednak trzeba stwierdzić, że za wyjątkiem kilku odznak i drobnych elementów wyposażenia, muzeum nie posiada eksponatów pokazujących żołnierza niemieckiego – mówi Mariusz Świątek, historyk Muzeum w Jaśle.

Świątek dodaje, że przy tworzeniu ekspozycji posiłkowano się zbiorami prywatnymi, a wiele osób zbierających przedmioty z tego okresu dla zasady nie kolekcjonuje pamiątek po Waffen-SS.

Wystawa zarówno dla uczniów jak i kolekcjonerów

Głównym adresatem wystawy jest młodzież, która w przystępny i atrakcyjny sposób może uczyć się historii II wojny światowej.


Wystawa ma charakter wychowawczy. Mam nadzieję, że uczniowie jasielskich szkół będą korzystać z wystawy ponieważ przestawia ona tą naszą polską wersję historii – mówi Alfred Sepioł.

Ekspozycja wzbogacona jest o wiele unikatowych eksponatów jak np. ostatnia polska szabla regulaminowa, wzór z 1934 r. Rarytasów kolekcjonerskich jest jednak więcej.Jest tu wiele bardzo ciekawych eksponatów, unikalnych, często jednostkowych. Mamy tutaj orły pochodzące z różnych formacji, mamy unikalne fotografie, które dokumentują tamte czasy. Mamy mundury i elementy wyposażenia, bardzo często po konkretnych osobach. Jest to więc wystawa gdzie nawet wytrawny kolekcjoner znajdzie coś dla siebie – dodaje Mariusz Świątek.

Wystawa będzie czynna do końca października br. 

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
byly pracownik
byly pracownik
2024 lat temu

chwala dyrektorowi muzeum

zwiedzający...
zwiedzający...
2024 lat temu

Interesująca wystawa, dużo ciekawych eksponatów, pięknie zrobiona, robi wrażenie na zwiedzającym. Młodzież szkolna powinna ją zobaczyć, to żywa lekcja historii nie tylko naszego regionu. Gratulacje dla dyrekcji muzeum i organizatorów wystawy

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x