JDKKultura

Potęga muzyki Gintrowskiego

Jasielski Dom Kultury zaprasza na koncert pieśni Przemysława Gintrowskiego „Potęga dźwięku”. 13 grudnia o godz. 16.00 na scenie JDK wystąpi Gabriela Pięta, której towarzyszyć będzie Orkiestra Smyczkowa Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy. Organizatorami wydarzenia, które odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła są: Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury. Wstęp wolny.

Potęga muzyki Gintrowskiego
Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. Polski bard, kompozytor i muzyk marzył o tym, żeby zostać inżynierem, dlatego też wybrał Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej.
W 1968 r. Przemysław Gintrowski utworzył zespół muzyczny „Między Niebem a Ziemią”, zostając jego liderem. Muzycy początkowo grali kompozycje The Doors, Rolling Stones, Animals, Procol Harum, ale wkrótce zaczęli tworzyć też własne kompozycje. Pisali muzykę do wierszy Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jednak trzy lata później zespół zaprzestał działalności. W 1976 r., podczas przeglądu w warszawskiej Riwierze artysta zadebiutował piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”, a w 1979 roku razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli trio (muzycy rozstali się w 1981 roku) i przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka oparta na muzyce do utworu „L’Estaca” katalońskiego kompozytora Lluisa Llacha stała się nieformalnym hymnem „Solidarności”.
Za swoje dokonania Przemysław Gintrowski został odznaczony 31 sierpnia 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 61 lat 20 października 2012 r.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x