r e k l a m a
Kultura

„Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę” – już w piątek!

„Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę”
Już po raz drugi w Jaśle odbędzie „Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę”. Na tegoroczną akcję, która odbędzie się 8 kwietnia, w Gimnazjum Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jaśle, zapraszają Burmistrz Miasta Jasła oraz Przedstawiciel Romów w Jaśle.

Na uczestników zabawy czeka mnóstwo atrakcji. Dzieci, ubrane w stroje cygańskie wraz z opiekunami wezmą udział w barwnej paradzie Romów i wesołej zabawie, do której przygrywać będzie zaproszona na tę okazję Kapela Romska z Tarnowa.
Najważniejszym celem tej zabawy jest integracja środowiska romskiego ze społecznością Jasła a zwłaszcza dzieci. Przedszkolaki bardzo chętnie przygotowują stroje do tej zabawy i przyjdą na wspólne świętowanie ze swoimi kolegami Romami, z którymi spotykają się w przedszkolu czy na podwórku. Ważnym celem tej imprezy środowiskowej jest aktywizacja środowiska romskiego, prezentacja kultury, obyczajowości, tradycji romskich. Wspaniałą okazją do tego jest przypadający na 8 kwietnia Światowy Dzień romów – mówi Marek Tęcza koordynator Programu na rzecz społeczności romskiej.
Tegoroczne „Powitanie Wiosny na Cygańską Nutę” finansowane jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.” Organizatorami imprezy są: Urząd Miasta w Jaśle, Świetlica Popołudniowa dla Dzieci oraz Asystent Edukacji Romskiej.
„Powitanie wiosny na Cygańską Nutę” to nie jedyna forma wspierania mniejszości romskiej na ternie Jasła. 4 marca br. podpisana została umowa o dofinansowanie realizacji projektu pt. „Romowie są wśród nas – szkolenia zawodowe, integracja społeczna i poprawa wizerunku jasielskich Romów”. Wartość projektu to blisko 800 tys. zł. Projekt ten obejmuje: prowadzenie szkoleń i kursów zawodowych dla członków społeczności romskiej, organizowanie dodatkowych zajęć na świetlicy dla dzieci romskich, pomoc prawną oraz poprawę wizerunku Romów w społeczeństwie. Projekt jest w 100 % finansowany ze środków zewnętrznych ( 85 % z Europejskiego Funduszu Społecznego i 15 % z budżetu państwa).
UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Atik-takKamil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil
Gość
Kamil

O,widać,ze p,Czernecki podkradł pomysł p. Kurowskiej…Ale to w sumie dobrze.Byle nie przypisał sobie chwały,i pomysłu!

tik-tak
Gość
tik-tak

tak…burmistrz tylko czekał na okazję, żeby „podkraść” ten pomysł…czytaj ze zrozumieniem…żałosne

A
Gość
A

Czy was porąbało z tymi romami ? Dajcie lepiej chorym dzieciom a nie tej patologii..

Close
X