r e k l a m a
Kultura

Premiera filmu reżyserii Marcina Rąpały: „Antoś – 70 lat po zburzeniu Jasła”

Ponad czterysta osób obejrzało premierę filmu „Antoś – 70 lat po zburzeniu Jasła” w reżyserii młodego jasielskiego artysty – Marcina Rąpały. Premiera odbyła się w piątek w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Premiera filmu reżyserii Marcina Rąpały: „Antoś – 70 lat po zburzeniu Jasła” (fot. Mateusz Korczyński)
Trwający ponad trzydzieści minut dokument filmowy to wiele wypowiedzi osób, które obserwowały sytuację, jaka miała miejsce 70 lat temu w naszym mieście, wiele archiwalnych zdjęć, aktualne zdjęcia, a przede wszystkim barwne tło muzyczne w wykonaniu artystów związanych z Jasłem.
Premiera filmu reżyserii Marcina Rąpały: „Antoś – 70 lat po zburzeniu Jasła” (fot. Natalia Dubiel)
Młody reżyser z Jasła o swoim filmie pisze: „To ostatni moment na to, by móc opowiedzieć tą historię przez osoby które były jej naocznymi świadkami i bohaterami. 70 lat temu ówczesny Starosta jasielski – dr Walter Gentz, wydał rozkaz o zburzeniu Jasła – niewielkiego miasta leżącego w południowo-wschodniej części Polski . Na wieść o zbliżającym się froncie radzieckim doszczętnie spalił i rozgrabił tętniące niegdyś życiem miejsce, które do dziś nosi ślady tamtych dni. Wskutek tych działań miasto zostało wysiedlone i zniszczone w 97%, przez co otrzymało niechlubne miano najbardziej zrujnowanego miasta w Polsce…”.
Premiera filmu reżyserii Marcina Rąpały: „Antoś – 70 lat po zburzeniu Jasła” (fot. Natalia Dubiel)
W Jasielskim Domu Kultury pojawił się czerwony dywan wraz ze ścianką prasową, gdzie każdy z gości zaproszonych na premierę mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tematycznym tle. – Bardzo chciałbym, aby film był emitowany także dla uczniów szkół z całego powiatu jasielskiego. Zależy mi na tym, aby wiedzieli, co wydarzyło się siedemdziesiąt lat temu w naszym Jaśle – mówi Marcin Rąpała.
Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Juve6661
Juve6661
2024 lat temu

a kiedy film dotrze nie do Vipów tylko zwykłych Jaślan ? jest coś przewidziane ?

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x