Kultura

PRO-scenki 2008 [foto]

Już po raz czwarty na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle prezentowały się uczniowskie zespoły teatralne w ramach Przeglądu Profilaktycznych Teatrów Uczniowskich Gimnazjów z Powiatu Jasielskiego „PRO – SCENKI”.

1 grudnia 2008r. gościliśmy na scenie zespoły, które przygotowały spektakle o tematyce profilaktycznej. Młodzież poruszała problemy stosowania używek przez nieletnich, pokazując w sposób sugestywny konsekwencje nadużywania alkoholu, palenia papierosów i używania narkotyków. Po raz pierwszy zwrócono uwagę na fakt niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nieświadome korzystanie z Internetu.


Przegląd co roku realizowany jest we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną i Komendą Powiatową Policji, a także Biurem Zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle. Prezentacje oceniało jury w składzie – Jolanta Mercik – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Krystyna Długosz – kierownik Biura Zarządu PCK, aspirant sztabowy – Jan Byczek – dzielnicowy Komendy Powiatowej w Jaśle.

Przyznano następujące nagrody:

I miejsce – za spektakl pt. „Krzesło” w reżyserii Henryka Gieruta otrzymała Grupa Teatralna TRISTAN z Gimnazjum w Roztokach,

II miejsce – za spektakl pt. „Światełka miłości”, w reżyserii Katarzyny Gac otrzymała grupa teatralna GIM – ART  z Publicznego Gimnazjum w Szebniach,

III miejsce – za spektakl pt. „Czerwony Kapturek szuka Księcia” w reżyserii Doroty Rak otrzymała grupa teatralna z Gimnazjum w Lipnicy Dolnej

IV miejsce – za spektakl pt. „Trudne wybory” w reżyserii Edwardy Buczyńskiej otrzymała grupa teatralna z Gimnazjum im Bohaterów Armii Krajowej z Plutonu „Ryś” w Łężynach.


Przegląd miał na celu nie tylko konfrontację twórczości uczniowskich zespołów teatralnych z powiatu jasielskiego, ale przede wszystkim wzmożenie działań profilaktycznych wśród młodzieży.

W finale spotkania wystąpili specjalnie na tę okazję zaproszeni goście – muzycy z blues-rockowego zespołu BLUESMOBILE, którzy zaprezentowali program – MASZ TYLKO JEDNO ŻYCIE. Artyści przeplatając słowo z utworami bluesowymi granymi z niesamowitą energią, w sugestywny sposób przedstawili treści o charakterze profilaktyki uzależnień. Lider grupy – gitarzysta basowy – Jacek Chruściński opowiadał autentyczne historie ludzi, którzy przegrali z nałogami, dla których często jeden nierozważny krok przesądził o ich całym dalszym życiu.

Tegoroczny przegląd odbył się w ramach programu „W kolorach tęczy poszukaj siebie” dofinansowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, realizowanego przez MDK w Jaśle na terenach powiatu jasielskiego. W tym roku w PRO-SCENKACH wzięli udział uczniowie mieszkający w miejscowościach liczących poniżej 5 tyś. mieszkańców, w których nie ma szkół kończących się egzaminem maturalnym.  Wszyscy zostali nagrodzeni – oprócz nagród rzeczowych ufundowanych dla szkół – zwycięska grupa teatralna z Gimnazjum w Roztokach uda się w dniu 14 grudnia br. do Teatru im. Ludwika Solskiego wTarnowie na spektakl „Betlejem polskie” wg Lucjana Rydla.

A. Kuczała
MDK Jasło

[fotorelacja]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x