r e k l a m a
Kultura

Retrospektywna wystawa fotografii czarno-białej Stanisława Patera (foto)

W Galerii Jasielskiego Domu Kultury można oglądać retrospektywną wystawę fotografii czarno-białej Stanisława Patera. W czwartek 28 stycznia odbył się wernisaż wystawy, na której prezentowanych jest ponad 100 prac artysty z różnych okresów. Głównie z lat 70-tych i 80-tych.

Stanisław Pater jest dokumentalistą. Podczas wieloletniej pracy zawodowej wykonywał fotografie dokumentujące wydobycie nafty i gazu na Podkarpaciu. Pełnił niejako funkcję „fotografa zakładowego”. Jego fotografie były wykorzystywane do celów wydawniczych i wystawienniczych.

Jak sam podkreśla, z aparatem nie rozstawał się nawet przez chwilę. Fotografował zarówno ginące zawody (wypalanie węgla w Bieszczadach), polską wieś, przyrodę oraz życie codzienne. Fotografie zebrane na wystawie są zapisem czasów, które bezpowrotnie przeminęły.

W swoich fotografiach udało mu się pokazać sceny z prywatnego życia ludzi, którzy darzyli go niespotykanym dzisiaj zaufaniem.

Ja sobie nie wyobrażam, żebym dzisiaj poszedł na targ, który jest kopalnią motywów i zaczął robić zdjęcia, bo zaraz pojawiłyby się pytania a po co ci to? A wtedy dla tych fotografowanych przeze mnie osób, to była nobilitacja, że mogę pokazać na fotografiach ich codzienne życie, pracę. Poza tym w większości przypadków byli to ludzie, którzy mnie znali, wiedzieli, że  ja fotografuję i nie zrobię z nich pośmiewiska – mówił podczas wernisażu Stanisław Pater.

Pater prócz tego, że robił zdjęcia sam je wywoływał. Jak podkreśla praca była ciężka, ale w stu procentach była pracą twórczą, gdzie od artysty wymagało się więcej niż obecnie. Ponadto samo fotografowanie „czerni” wymagało dopracowanej techniki.

Cechą dobrego fotografa fotografii czarno-białej było to, że się nie bał czerni. To jest dojrzała fotografia – tłumaczył Pater.

Pasja i artyzm prac Stanisława Patera znalazł uznanie zarówno w Polsce jak i na międzynarodowych konkursach.

Retrospektywna wystawa fotografii Stanisława Patera będzie czynna w Jasielskim Domu Kultury do końca lutego 2010 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x