r e k l a m a
Kultura

Rok Sybiraka w PBW, spotkanie z Barbara Powroźnik

Rok 2010 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego Rokiem Sybiraka. Jego ogłoszenie wiąże się z przypadającą w tym roku 70 rocznicą pierwszych masowych wywózek Polaków do syberyjskich łagrów. Na tę okazję Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, filia w Jaśle zorganizowała spotkanie z Panią Barbarą Powroźnik.

Miała dziesięć lat, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Została zesłana na sześć lat na Syberię, bo była córką osadnika wojskowego Franciszka Bilewicza. Trafiła tam również jej mama i trójka rodzeństwa. Pani Barbara jest autorką wielu książek, w których m.in. opisuje to, co wydarzyło się przed laty na zesłaniu. Spotkaniu towarzyszyła spontaniczna dyskusja i szereg pytań.

Byliśmy rodziną wojskową, za co zostaliśmy zesłani na zagładę, ale Bóg chciał, że wróciłam. To wszystko, co utkwiło w mojej pamięci zostało opublikowane w moich książkach – mówi Barbara Powroźnik.

Pani Barbara bardzo ceni sobie spotkania autorskie z młodymi ludźmi, którym może przekazać ułamek tragicznej historii Polski.

Są to spotkania, które bardzo emocjonują. Niektórzy nawet nie dowierzają, że Polacy mogli takie coś przeżyć. Ostatnio byłam w bibliotece w Jedliczu, gdzie sala również wypełniona była po brzegi. Bardzo uskrzydla mnie to, że na bazie moich wspomnień mogę przekazać ten kawałek historii młodemu pokoleniu – opowiada ze wzruszeniem.

Pani Barbara Powroźnik przeszła drogę przeze mękę. Musimy dbać o to, aby wspomnienia przetrwały w ludziach młodych – mówiła Grażyna Jędryczka, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie, filia w Jaśle.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Jaslakczytelnikczytelnik PBW Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czytelnik PBW
Gość
czytelnik PBW

pięknie! Jak zwykle Biblioteka Pedagogiczna z twórczym i ważnym przekazem dla nas Polaków-Jaślan!

czytelnik
Gość
czytelnik

wow Pani Powroźnik-nasza legenda! pozdrawiam

Jaslak
Gość
Jaslak

:)Miło było posłuchać opowieści Pani Barbary.

Close
X