Kultura

Rok Sybiraka w PBW, spotkanie z Barbara Powroźnik

Rok 2010 został ogłoszony przez Sejmik Województwa Podkarpackiego Rokiem Sybiraka. Jego ogłoszenie wiąże się z przypadającą w tym roku 70 rocznicą pierwszych masowych wywózek Polaków do syberyjskich łagrów. Na tę okazję Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, filia w Jaśle zorganizowała spotkanie z Panią Barbarą Powroźnik.

Miała dziesięć lat, gdy Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Została zesłana na sześć lat na Syberię, bo była córką osadnika wojskowego Franciszka Bilewicza. Trafiła tam również jej mama i trójka rodzeństwa. Pani Barbara jest autorką wielu książek, w których m.in. opisuje to, co wydarzyło się przed laty na zesłaniu. Spotkaniu towarzyszyła spontaniczna dyskusja i szereg pytań.

Byliśmy rodziną wojskową, za co zostaliśmy zesłani na zagładę, ale Bóg chciał, że wróciłam. To wszystko, co utkwiło w mojej pamięci zostało opublikowane w moich książkach – mówi Barbara Powroźnik.

Pani Barbara bardzo ceni sobie spotkania autorskie z młodymi ludźmi, którym może przekazać ułamek tragicznej historii Polski.

Są to spotkania, które bardzo emocjonują. Niektórzy nawet nie dowierzają, że Polacy mogli takie coś przeżyć. Ostatnio byłam w bibliotece w Jedliczu, gdzie sala również wypełniona była po brzegi. Bardzo uskrzydla mnie to, że na bazie moich wspomnień mogę przekazać ten kawałek historii młodemu pokoleniu – opowiada ze wzruszeniem.

Pani Barbara Powroźnik przeszła drogę przeze mękę. Musimy dbać o to, aby wspomnienia przetrwały w ludziach młodych – mówiła Grażyna Jędryczka, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie, filia w Jaśle.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik PBW
czytelnik PBW
2024 lat temu

pięknie! Jak zwykle Biblioteka Pedagogiczna z twórczym i ważnym przekazem dla nas Polaków-Jaślan!

czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

wow Pani Powroźnik-nasza legenda! pozdrawiam

Jaslak
Jaslak
2024 lat temu

:)Miło było posłuchać opowieści Pani Barbary.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x