r e k l a m a
Kultura

Rzeźby Karola Breja – wystawa w muzeum w Jaśle (foto)

Pierwsza w nowym roku wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaśle poświęcona jest twórczości jasielskiego rzeźbiarza Karola Breja. Ekspozycja jest pierwszą indywidualną wystawą  jasielskiego rzeźbiarza, który za swoje prace został doceniony w 1986 roku  przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Na wystawie jest 100 prac rzeźbiarskich pochodzących ze zbiorów muzeum oraz kilkadziesiąt z kolekcji samego artysty. Część dzieł kolekcji rzeźbiarza wzbogaci na stałe zbiory muzealne.

Najbardziej znane prace Karola Breja to tradycyjne szopki bożonarodzeniowe wykonane w drewnie i szopki ceramiczne, wykonane z gliny, pokryte barwną glazurą i wypalane. Na wystawie można również zobaczyć rzeźby, których tematem są: tradycyjne prace rolnicze, dawne zawody, figurki świętych. Artysta wykonuje również instrumenty muzyczne (skrzypce okaryny, flety) kołatki wielkopolskie.

– W tych pracach jest odzwierciedlone jego dzieciństwo, wspomnienia z czasów młodości. Pomimo tego, że od lat 50 – tych mieszka w Jaśle, to ciągle żyje tym co jest związane z kulturą ludową wsi Dobrynia, z której on pochodzi – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Wystawa prac Karola Breja będzie czynna do marca 2010 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslan
jaslan
2024 lat temu

bardzo piekne rzezby szkoda tylko ze jednego rzezbiaza

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x