Kultura

Skąd się bierze wiersz?

Skąd się bierze wiersz, czyli spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem.

W ramach III Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza  na spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem, które odbędzie się 5 listopada 2008 r. o godz. 11.00 w Czytelni Głównej MBP. Spotkanie  poprowadzi dr Barbara Sokołowska.


kliknij, aby powiększyć

Wojciech Bonowicz – poeta, dziennikarz, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, redaktor w wydawnictwie „Znak”. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wiele wyróżnień i  nagród  literackich m.in. wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” (1995) oraz im. K. K. Baczyńskiego (1995).

Wydał sześć tomików wierszy m.in. Wiersz ludowe (2001), Pełne morze (2006) oraz Wybór większości(2007) i  Wiersze z okolic (2007).  W 2007 r. za tomik Pełne morze  otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Poezja”.  Jest autorem pierwszej pełnej biografii księdza Józefa Tischnera, pasjonującego reportażu biograficznego, w którym dociera do najbardziej zaskakujących miejsc, do najmniej spodziewanych świadków, by dzięki nim pełniej zrozumieć swojego bohatera. Biografia Tischner (2001) była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE. Opracował również Myśli wyszukane ks. Józefa Tischnera i Miłość nas rozumie, zbiór rozważań tego autora.

„…Wojciech Bonowicz pisze tylko o poważnych sprawach. Poezja nie jest dla niego zabawką, za pomocą której można wypowiedzieć kilka błahych spraw. Proszę się jednak nie obawiać. W jego książkach nie ma nachalnego moralizatrostwa ani wyniosłości. To twórczość spokojna i cicha. Nie czyta się tych wierszy z przyjemnością, bo nie po to one powstały. Czyta się je po to, żeby odpowiadać sobie na kwestie podstawowe…”  tak o jego twórczości mówi krytyk literacki  Piotr Kępiński

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu III Festiwal Poezji i Prozy i realizowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Szybka
MBP/ Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x