Kultura

Spotkanie Sybiraków (foto)

23 kwietnia 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z okazji 69. rocznicy deportacji i zbrodni katyńskiej odbyło się uroczyste zebranie Zarządu Oddziału oraz Zarządu Koła Terenowego w Jaśle zorganizowane przez Prezesa Władysława Kuźmę.

W spotkaniu udział wzięli sybiracy z Oddziałów w Krośnie, Sanoku, Lesku i Jaśle: Kazimiera Gotfried, Mieczysław Brekier, Stanisław Buczek, Alodia Pryczek, Romana Zoła, Stanisław Słowik, Stefan Grzela, Lubomir Zawierucha, Tadeusz Sieniewicz, Janusz Ćwikowski, Leonia Dziubińska, Barbara Powroźnik oraz goście: Sekretarz Miasta Jasła – Józef Bajorek, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk. Kazimierz Chorążak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – kapitan Zygmunt Kachlik, Prezes Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych – porucznik Jan Klimkiewicz i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Małgorzata Piekarska.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy w holu MBP którą stanowią plansze przedstawiające krótką historię zesłań oraz archiwalne fotografie pokazujące trudy codziennego życia na zesłaniu. Dzięki dokumentom, świadectwom szkolnym, kartkom pocztowym, zdjęciom i pamiątkom przekazanym przez członków Koła Terenowego Związku Sybiraków w Jaśle można było zobaczyć dzieje jasielskich sybiraków. Wystawę uzupełniają książki oraz przedmioty które towarzyszyły zesłańcom.

Następnie uczestnicy wysłuchali Marszu Sybiraków, po czym Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Jaśle – Władysław Kuźma przybliżył działalność Związku Sybiraków i Koła Terenowego w Jaśle.

O pomyśle zrobienia wystawy poświęconej losom polskich rodzin zesłanych na Syberię opowiedziała Małgorzata Piekarska – dyrektor MBP.

W imieniu władz miasta zabrał głos Józef Bajorek – sekretarz Urzędu Miasta Jasła który stwierdził, że dzięki takim spotkaniom mamy możliwość bliżej poznać historię Polski, która do 1988 r., kiedy reaktywowano Związek Sybiraków, stanowiła białą plamę w naszych dziejach.

O swoich przeżyciach opowiedziała jasielska Sybiraczka Barbara Powroźnik, która otrzymała dyplom uznania i podziękowania za upowszechnianie wartości patriotycznych.

Na zakończenie zabrał głos Komendant WKU ppłk. Kazimierz Chorążak. Po spotkaniu uczestnicy udali się do Parku Miejskiego, gdzie złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Tomasz Rutana
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x