Kultura

"Stanisław Barabasz. – Początki mego narciarstwa" – konkurs plastyczny w Cieklinie

Zziajany narciarz okrążający ciekliński dwór, łyżwiści na tle wzniesień Beskidu Niskiego i tatrzańskich szczytów lub stelmach przygotowujący w warsztacie pierwsze polskie „ski”… Uczniowie z gminy Dębowiec postanowili zilustrować wspomnienia Stanisława Barabasza, pierwszego polskiego narciarza, patrona Muzeum Narciarstwa w Cieklinie. W sobotę 11 grudnia, w ramach projektu „Narciarstwo dawniej i dziś”, odbył się tam pierwszy konkurs plastyczny.

Konkurs plastyczny w Cieklinie
W konkursie „Stanisław Barabasz. – Początki mego narciarstwa” wzięło udział osiemnaścioro uczniów klas 3-6, szkół z terenu gminy Dębowiec oraz, poza konkursem, jeden pierwszoklasista. W sobotnie przedpołudnie dzieci zebrały się w sali Muzeum Narciarstwa w Cieklinie w budynku tamtejszego Wiejskiego Domu Kultury. Ich zadaniem było zinterpretowanie fragmentu „Początków mego narciarstwa”, w którym patron muzeum pisał o tym, jak marzył, by zimą ułatwić sobie polowanie i szybko się przemieszczać, oraz jak to marzenie po raz pierwszy ziściło się w 1888 roku Cieklinie, gdzie dworski stelmach, postępując wedle instrukcji, wystrugał Stanisławowi Barabaszowi pierwsze narty. We wspomnieniach znalazł się także ich szczegółowy opis.
Konkurs zorganizowali wójt gminy Dębowiec Zbigniew Staniszewski oraz Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza.
Uczestnikom imprezy poza humorem dopisały wyobraźnia i inwencja, zarówno w interpretacji tematu, jak i doborze techniki. Obok prac malarskich, rysunków kredkami oraz węglem pojawiły się także kolaże, do których materiałami były papier, słoma, wata, kulki styropianowe i kora drzew. Niektóre z prac ilustrowały wybrany przez organizatorów konkursu fragment o narciarskich próbach Stanisława Barabasza w Cieklinie, inne nawiązywały do prezentowanych w muzeum zdjęć z narciarskich wypraw Barabasza w Tatry na początku XX wieku.
Współuczestnikami konkursu byli również rodzice, towarzyszący dzieciom podczas tej imprezy. W sobotę mogli się nieco więcej dowiedzieć o muzeum, planowanych wystawach, a podczas wspólnie przygotowywanego poczęstunku (czekał na dzieci, które oddały prace) porozmawiać o sprawach lokalnych. Jak przyznali, spodobał im się pomysł imprezy, która angażuje nie tylko dzieci, ale też ich mamy i ojców.
Konkurs „Stanisław Barabasz. – Początki mego narciarstwa” w ramach projektu „Narciarstwo dawniej i dziś” zakończył się o godz. 13. Wyniki poznamy w sobotę 18 grudnia 2010 r. o godzinie 10:00 na wernisażu wystawy pokonkursowej, który odbędzie się w Muzeum Narciarstwa w Cieklinie.
Serdecznie zapraszamy!
KONTAKT: opiekun muzeum i konkursu Wiesław Czechowicz , tel. 13 479 19 19; kom. 729 14 30 79.
Wiesław Czechowicz

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Speersofs
Speersofs
2024 lat temu

to metoda oceny obejmowac kurs wymiany EURPLN w tym projekcji finansowej wykorzystywac wyniki analizy skonsolidowanej. strony internetowe za darmo w ramach analizy i zachowania spojnosci przygotowywanych. projektu oraz ustalenie podatku dochodowego i VAT. tutaj ww Dzialania135 nr zawartego w dniu w nr 2 do umowy takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, pozycjonowanie zmienianie, udostepnianie i usuwanie a zwlaszcza te, ktore wykonuje sie to osobe swiadczaca prace na podstawie stosunku pracy lub stosunku cywilnoprawnego. o ochronie danych osobowych Dz.. zm., dotyczace uczestnikow projektu, ktore musza byc przetwarzane oznacza to Program Operacyjny REGON, zwanaym dalej. nalezy pozycjonowanie wskaznik procentowy lacznej kwocie pozycjonowanie. darmowe… Czytaj więcej »

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x