Kultura

"Strażnik epifanii" – spotkanie z Krzysztofem Kuczkowskim

Sopocki poeta Krzysztof Kuczkowski, był gościem  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Jest on również krytykiem literackim i redaktorem czasopisma „Topos”, jurorem wielu konkursów literackich o randze ogólnopolskiej, pomysłodawcą i organizatorem  Konkursu Poetyckiego im. R.M. Rilkego. Cieszy się uznaniem czytelników i  krytyki. Wiesław Setlak określa go jako poetę filozoficznej debaty,  a  Karol Maliszewski  strażnikiem epifanii. Autor „Wieży widokowej” uważa, że „poeta to zawód życiowy”.  To on, jego zdaniem nosi w sobie lęk przed oceną własnych wierszy. Ceni w związku z tym instytucję mentora, który życzliwie patrzy na  początkującego poetę.

Aby pisać dobre teksty trzeba jak mawiał W.H Auden: „czytać, czytać, czytać”, Krzysztof Kuczkowski  zaś dopowiada – „pisać, pisać, pisać”. Nie zawsze należy  czekać bezczynnie na wenę twórczą,  wsłuchując się w  „drganie rzeczywistości”. Dobrze jest  wypowiedzieć się w  innej dziedzinie wiedzy. Dla K. Kuczkowskiego jest to muzyka. Do dziś nosi w sobie wspomnienie pracy w czasopiśmie muzycznym  „Gitara i bas”. Mówi: „jestem mocno wyczulony na urodę wiersza”.

Sam, jako początkujący poeta ustawił sobie bardzo wysoki pułap. Do swoich mistrzów zalicza: Kawafisa, Rilkego, Eliota. Autor przeczytał kilka własnych wierszy oraz  wiersz Kawafisa „Czekając na barbarzyńców”. Korespondencja poetycka to dla niego „porozumienie się poza czasem”, a inspiracje poetyckie, z których czerpie, nadają nową jakość jego wierszom.
 
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Twórcy i Słowa – IV jasielskie spotkania z literaturą”, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie prowadziła Barbara Sokołowska.

Krystyna Ziemba
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x