r e k l a m a
Kultura

Światowy dzień Romów w Gimnazjum nr 1 (foto)

„Powitanie wiosny na cygańską nutę”, pod tym hasłem odbyły się tegoroczne obchody Dnia Romskiego, zorganizowane w Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi  Królowej w Jaśle.

Jest to okazja do spotkania i integracji dzieci romskich  z dziećmi polskimi. Dziś spotykają się najmłodsi, ale myślę, że ta integracja powinna zaczynać się właśnie od przedszkola – mówi Kazimierz Mikrut, dyrektor Gimnazjum nr1 w Jaśle.

8 kwietnia jest obchodzony jako dzień Romów już od 41 lat. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Na terenie miasta Jasła mieszka obecnie 160 osób pochodzenia romskiego.

W Jaśle dzień Romów jest obchodzony po raz trzeci. W latach ubiegłych w tym dniu organizowana była wystawa na korytarzach Urzędu Miasta a w tym roku, dzięki uprzejmości pana Kazimierza Mikruta, organizujemy dzień Romów w Gimnazjum nr 1 – mówi Agnieszka Szczerba, asystent romski na terenie miasta Jasła.

W obchodach brała udział młodzież romska, która traktuje takie spotkania jako formę pokazanie tego kim są. 

Z kulturą romską czuję się związana, ponieważ mój dziadek jest Romem a babcia Polką. Między Romami rozmawiamy w swoim języku, pielęgnujemy swoją kulturę. Ja od kilku lat tańczę i swoim tańcem chcę przekazać swoje emocje ludziom, żeby nie postrzegali Cyganów przez pryzmat rasizmu, że człowiek czarny jest gorszy – mówi Andżelika Szczerba, uczennica Gimnazjum nr 1 w Jaśle. 

Andżelika podkreśla, że na co dzień nie spotyka się z nietolerancją wśród rówieśników, jednak zdarzają się nieprzyjemne sytuacje.

Czasami nie każdy przyjmie tę narodowość romską i nie zawsze jest to fajne wobec mnie i innych uczniów. Na szczęście w tej szkole nie mam problemów, mam wielu kolegów i koleżanek i nikt mi nie dokucza – mówi Agnieszka.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
romka
romka
2023 lat temu

super:D

GOSICA
GOSICA
2023 lat temu

A CZEMU MI WIDAC TYLKO CZUPRYNE:( BYLO NAPRAWDE SWIETNIE KTO NIE BYL TO NIECH ZAŁUJE;)POZDRAWIAM

G.
G.
2023 lat temu

BRAWO BYLA SWIETNA ZABAWA DZIECIAKI SUPER SIE BAWILY PODZIEKOWANIA DLA AGNIESZKI SZCZERBY IZY SZCZERBY ORAZ DLA PANA TĘCZY

paivomaboli
paivomaboli
2023 lat temu

🙂

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x