Kultura

Taneczne rytmy w jasielskim parku. Ogniste i melancholijne

Z wielkim zainteresowaniem jaślan spotkała się kolejna propozycja Jasielskiego Domu Kultury z cyklu „Wakacje ze sztuką”. Niedzielny (1 bm.) koncert duetu „Tangreen” w Parku Miejskim przy Glorietce, przyciągnął liczną publiczność.

Artyści: Tomasz Drabina – akordeon i Gertruda Szymańska – perkusja, zaprezentowali zróżnicowany, choć w całości oparty na tangach i milongach repertuar. Zagrali kilkanaście utworów. Były utwory ogniste, energetyczne, tryskające radością, ale i rzewne, z sentymentalną nutą, melodie dobrze znane wszystkim pokoleniom od lat i nowe, autorskie kompozycje Tomasza Drabiny.

Muzycy rozpoczęli od gorącego tanga argentyńskiego „Garsoniera”, by przez kolejne, równie płomienne przejść do nieco spokojniejszej, także argentyńskiej milongi „Dzisiaj jesteś jakby dla mnie” oraz pełnego dramaturgii i narastającego napięcia utworu Tomasza Drabiny „Preludium”, napisanego do spektaklu teatralnego. Po kolejnej, mniej emocjonalnej kompozycji „Perła”, miłośnicy muzyki Jerzego Petersburskiego mogli sobie przypomnieć jego najwspanialsze chyba melancholijne tango „To ostatnia niedziela”. Moment później równie piękne zabrzmiały dźwięki melodii „Światło i cień” argentyńskiego kompozytora i muzyka, wirtuoza bandeonu Astora Piazzolli. Koncert zakończył utwór T. Drabiny „Czy to ty”.

Sylwetki artystów, przed koncertem przybliżyła słuchaczom dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk.
Perkusistka Gertruda Szymańska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Mimo, iż przez lata kształciła się w zakresie muzyki klasycznej, postanowiła poświęcić się muzyce rozrywkowej, ponieważ w tej muzyce – jak mówi – najlepiej może realizować swoje dążenia artystyczne. Współpracowała z takimi artystami jak Wojciech Groborz, Tadeusz Krok, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, również z krakowskim teatrem KTO. Występowała u boku takich gwiazd jak Katarzyna Groniec, Grażyna Łobaszewska, Joanna Liszowska, Hanna Banaszak, Justyna Steczkowska, Marian Opania, Marcin Daniec i inni.

Akordeonista, aranżer, kompozytor i pedagog Tomasz Drabina ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu. Założył zespoły „Aviaccord” i „Karpatia”. Ten ostatni w 2007 r. zdobył Grand Prix na festiwalu folkowym Polskiego Radia „Nowa tradycja” oraz drugie nagrody w Lublinie na „Mikołajkach folkowych” i w Zakopanem na festiwalu piosenki górskiej folkowej. Solo muzyk koncertuje w znanym programie muzycznym „Akordeon na drabinie”. Jego repertuar – obok tang – obejmuje także muzykę paryską w stylu „musette”, muzykę bałkańską, klezmerską, filmową i biesiadną, melodie włoskie oraz własne kompozycje.

Obydwoje byli stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(st)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

Czy szalety w parku czynne były?

ixi
ixi
2024 lat temu

to mi sie podoba:D..a nie histeria pod palacem Prezdydenckim!:upset:

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x