Kultura

To oni uczyli wolności. Prezentacja książki "Kapelani Solidarności 1980 -1989"

W Jasielskim Domu Kultury odbyła się prezentacja książki „Kapelani Solidarności 1980 -1989” autorstwa Mateusza Wyrwicha. Prezentacja, jest zarazem kontynuacją cyklu o księżach, którzy opiekuńczym ramieniem obejmowali działaczy solidarności a zarazem potrafili mówić „nie” systemowi komunistycznemu. Tak jak jednen z bohaterów ostatniego tomu – ks. Stanisław Marczak.

 – On po prostu mówił prawdę, która wtedy była zakazana. Zadawał trudne pytania. Ośmielił się zapytać pierwszego sekretarza, czy jest obowiązek uczestniczenia w pochodach pierwszomajowych. Ku zaskoczeniu otrzymał odpowiedź, że nie ma takiego obowiązku. W szkole, ku zaskoczeniu wszystkich –  i młodzieży, i władz, taka informacja się pojawiła. To był i jest człowiek, który bez względu na czasy, bez względu na okoliczności po prostu głosił prawdę – mówił Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. 

Za swoją działalność ks. Marczak był szykanowany przez władze komunistyczne, grożono mu nawet śmiercią. W wolnej Polsce jego walka o prawdę została doceniona. Ks. Stanisław Marczak został uhonorowany w 91 roku, kiedy otrzymał tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego Jana Pawła II. W 1999 roku Rada Miejska Jasła przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

To właśnie o nim jak i o innych bohaterach opowiada Mateusz Wyrwach.

Początkowo mało być symbolicznych 13 kapłanów, powstała książka wydana na 13grudnia w 25-lecie Solidarności, później rozrosła się do drugiego tomu i teraz do trzeciego, jest w sumie 46 kapłanów – mówi Mateusz Wyrwach.

Wśród kapłanów jest czterech silnie związanych z Jasłem.

Było czterech wybitnych księży: ks. doktor Marczak, ks. Stanisław Kołtak, ks. prałat Adam Sudoł i o. Bogusław Piechuta, kapucyn z Krosna. Wszyscy czterej byli tak znienawidzeni przez aparat komunistyczny, że mieli kryptonimy typu „Agresor” jak ksiądz prałat czy „Belzebub” jak ksiądz Kołtak. To najlepiej pokazuje, jak byli groźni dla władzy – mówił Tadeusz Majchrowicz.

Prezentacja książki to zarazem początek obchodów 30-lecia powstania Solidarności, które odbędą się w Jaśle. 

Powodów dlaczego te uroczystości odbędą się w Jaśle jest kilka, ale najistotniejszym jest ta książka „Kapelani Solidarności 1980 -1989”, która zaczyna obchody rocznicy powstania Solidarności – mówi Tadeusz Majchrowicz.

W obchody 30-letniej rocznicy Solidarności włączy się także Starostwo Powiatowe.

Chcemy się włączyć w te obchody. To dzięki Solidarności wszystko się zaczęło, to dzięki Solidarności żyjemy w wolnej ojczyźnie. Naszym obowiązkiem jest pamiętanie o tych wszystkich członkach Solidarności którzy zginęli, czy byli represjonowani. Dlatego Starostwo będzie wspierać organizację tych uroczystości – mówił starosta Adam Kmiecik.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
2024 lat temu

to ola skiba:D

Kamel
Kamel
2024 lat temu

Efekty owej nauki mamy dziś widoczne.Bieda piszczy,a Ci co zmieniali ustrój,zmienili go dla siebie i mają się dobrze.Opływają w luksusy,każą sie wybierać i nadal chrzanią co Polak ma robić aby im było coraz lepiej…Oj, szkoda,że nauki były tak ulotne,a króluje chamstwo,nieuctwo,układy.Trud zatem tych bohaterskich księży stał się daremny.Interes prywaty zwyciężył….Panuje,i nie ma widoku na zmiany.A książka? No cóż-zostanie!:(

jaslak
jaslak
2024 lat temu

🙂

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x