r e k l a m a
Kultura

Tradycyjne jadło królowało w Zarzeczu (foto)

Pierogi z kapustą i grzybami zwyciężyły w konkursie „Tradycja w żywieniu i kulturze”, zorganizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Folklorystyczne „Wrzos”. Zwycięskie specjały zostały przygotowane przez koło gospodyń wiejskich w Zarzeczu. 

10 zgłoszonych do konkursu potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oceniało jury, w skład, którego wchodzili profesjonalni kucharze. Przewodniczącym był pan Marcin Parda, właściciel firmy Gastroparda – właściciel sieci restauracji. 

Prócz sprostania smakom podniebienia mistrzów kuchni, zawodnicy musieli spełnić wymogi konkursowe: przygotowanie potraw według dawnych receptur, zgodność przygotowanej potrawy z regionem, zastosowanie przypraw własnej produkcji, estetykę, smak potrawy oraz zachowanie dawnej technologii.

Wszystko było smaczne, ale nie wszyscy mogli wygrać – mówił Marcin Parda. 

W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn z gminy Dębowiec. Zwycięzca będzie reprezentował gminę w zawodach powiatowych, które odbędą się 9 października br. w Domu Ludowym w Woli Cieklińskiej. 

Zawody w Zarzeczu były pierwszymi jakie zostały rozegrane w powiecie jasielskim. Dla przyszłych drużyn szef kuchni ma kilka rad.

Wszystko musi być  ciepłe i doprawione. Trzeba smakować  potrawy jak się je robi, zwłaszcza przy dużych porcjach. Warto też przygotowywać potrawy, które się  zna, tradycyjne, a nie potrawy pokazowe. Najprostsze rzeczy najlepiej smakują – mówi Marcin Parda.

Konkurs odbywa się po raz drugi. Pomysłodawcą jest pani Agata Pucykowicz, przewodnicząca Regionalnego Stowarzyszenia Folklorystycznego „Wrzos”.

Po pierwszym konkursie okazało się, że jest zapotrzebowanie na tego typu rywalizację. I, że dobrze jest włączyć wszystkie grupy społeczne, które działają na danym terenie i pokazać nasze dawne potrawy – mówi pani Agata Pucykowicz.

Nagrodą główną dla zwycięzców będzie wydanie książki z przepisami zwycięzców. 

Staramy się tu uchwycić takie swoiste perełki, które na pewno zadziwią smakoszy, a poza tym zależało nam na pokazaniu i uaktywnieniu grup artystycznych z prawdziwego zdarzenia, czyli autentyczna kultura ludowa – tłumaczy Agata Pucykowicz.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Foto:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Marynasam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sam
Gość
sam

Ja stanowczo protestuję.Nie może być imprezy bez PiS.Czemu nie ma Babinetza,Pawlusia,Rzońcy i innych.Przecież zawsze się wpraszają na każdą imprezę a do nas nie chcieli?To skandal!

Maryna
Gość
Maryna

:lol:do sama- Nie było tych osób,bo pierogi były odmrożone z zapasów ,które się ostały po wieczorze wigilijnym…Ono lubi swieże,i z większą pompą.No ,a i ciąć nie było co.Za mało ludzi,kamer,mikrofonów.Zdjęcia to oni se juz mają naklepane….

Close
X