JDKKultura

Twardowski – niezależny, wolny outsider

Wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego jest kolejną atrakcją, jaką przygotował w związku z jubileuszowym 60. rokiem artystycznym Jasielski Dom Kultury.

Wernisaż malarski Zdzisława Twardowskiego (fot. Sylwia Binkowicz)
Podczas wernisażu, otwierającego wystawę wystąpił zespół muzyczny działający przy JDK, który wprowadził przybyłych gości w klimat prac Twardowskiego. Dwie kompozycje muzyczne pokazały dwa oblicza malarza, które ukazuje w swoich obrazach.
Fotorelacja z wernisażu malarskiego Zdzisława Twardowskiego
Dobry malarz powinien mieć do dyspozycji kilka kolorów i z tego zrobić sto tysięcy różnych odcieni. Nie sztuką jest zrobić zestawienie kolorów mocno ze sobą kontrastujących, natomiast sztuką jest w obrębie wąskiej gamy kolorystycznej poruszać się i zestawiać takie pewne różnice, pewne kompozycje, elementy ważne, mniej ważne… – mówił Zdzisław Twardowski. – Jakiś chyba śpiewak śpiewał, że cesarz to ma fajne życie. Ja uważam, że malarz ma fajne życie – wśród kolorów, naprawdę, to jest piękne życie.
Wernisaż malarski Zdzisława Twardowskiego (fot. Sylwia Binkowicz)
Autora prac prezentowanych na wystawie charakteryzuje ściśle określona paleta barw, choć zaskakująca kontrastami i sposobem ich użycia. Zdzisław Twardowski odważnie łączy najrozmaitsze nurty za pomocą farby, szpachli, przecierki czy też odbić graficznych struktur, opierając się na impresjonistycznej energii, ekspresji, a jednocześnie przemyślanym, artystycznym porządku.
Obrazy Zdzisława Twardowskiego, prezentowane w galerii Jasielskiego Domu Kultury zachwycają nietuzinkowym i wyjątkowym sposobem przedstawienia realnego świata, gdzie pośród malowniczych pagórków i ulic każdy może odnaleźć cząstkę samego siebie.
Wernisaż malarski Zdzisława Twardowskiego (fot. Sylwia Binkowicz)
Powiem szczerze, że mnie urzekły te obrazy w odcieniach żółci, bo w zasadzie żółty taki impulsywny kolor jest kolorem, który w zasadzie się rzadko pojawia w pracach. Najczęściej dominują pastele, zwłaszcza w krajobrazach, pejzażach, zresztą w martwej naturze także. Tutaj mamy wspaniałe pejzaże Sanoka i ta żółć jest tam dominująca, co sprawia, że oczy się śmieją i mnie te obrazy podobają się najbardziej. – mówiła dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Krystyna Kasprzyk.
Sam artysta zwraca jednak uwagę na wolność, jaką daje mu malarstwo, którego zresztą nie zamieniłby na żadne inne zajęcie: „Zawsze chciałem być człowiekiem niezależnym, wolnym, takim outsiderem, który buduje swoje drogi i po tych drogach sobie chodzi – udało mi się to zrobić. Nie znoszę zależności, nie lubię, źle się w niej czuję”.
Wystawę malarstwa Zdzisława Twardowskiego będzie można oglądać w galerii Jasielskiego Domu Kultury do 9 stycznia 2011.
Wernisaż malarski Zdzisława Twardowskiego (fot. Sylwia Binkowicz)
Zdzisław Twardowski urodził się w Mrozowie koło Wrocławia. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od lat mieszka i tworzy w Sanoku. Do 2006r pracował w Osiedlowym Domu Kultury „Puchatek”. Obecnie pracuje jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wisłoku Wielkim. Jego prace można oglądać w wielu galeriach w kraju oraz w zbiorach prywatnych w całej Europie.
Fotorelacja z wernisażu malarskiego Zdzisława Twardowskiego
Sylwia Binkowicz
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x