r e k l a m a
Kultura

"Twarze rzeszowskiej bezpieki" budzą pytania

Od piątku na jasielskim Rynku można oglądać wystawę „Twarze rzeszowskiej bezpieki”. Ekspozycja została przygotowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Twarze rzeszowskiej bezpieki”, zostały pokazane po raz pierwszy dwa lata temu w Rzeszowie. Od tamtej pory ekspozycję oglądali mieszkańcy wielu miast Podkarpacia. Teraz zawitała ona do Jasła.

Wystawa pokazuje główne postacie UB i SB obecnego województwa podkarpackiego. Są na niej również funkcjonariusze związani z Jasłem – mówi dr Krzysztof Kaczmarski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Ogółem 90 funkcjonariuszy działających dla służ bezpieczeństwa w Polsce południowo-wschodniej w latach 1944–1989.

W piątek podczas otwarcia ekspozycji na jasielskim Rynku prócz zaproszonych gości byli obecni zarówno starsi mieszkańcy jasła jak również młodzież.

Co jest więc celem wystawy? Czy rozdrapywanie ran, czy danie możliwości jaślanom spojrzenia prawdzie prosto w oczy?

Pokazać te postacie, aby ta kurtyna anonimowości, która często otacza UB czy SB w końcu opadła. By mieszkańcy Jasła zobaczyli twarze tych ludzi, żeby zobaczyli kim pan x, którego może znają, który w tej chwili jest szanowanym biznesmenem, był kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu – tłumaczy Kaczmarski.

Na wystawie nie są pokazane wszystkie twarze bezpieki. Przez struktury bezpieczeństwa przewinęło się kilkanaście tysięcy osób, w tym kilka tysięcy związanych z Jasłem, dlatego cennym dopełnieniem wystawy będzie monografia funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.

Ekspozycja będzie dostępna do 16 listopada.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

18
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
U1203SapinkerSPdexpinkerbutdexbenyPaWłodzimierz Lenin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ja
Gość
ja

podkulski sie załpał że o biznesmenach mówią?

pinkerSPdex
Gość
pinkerSPdex

Mój ostatni przedmówca trafił w setkę! Zgadzam się ze wszystkim co powyżej.
http://forum.gazetalubuska.pl/prezent-swiateczny-t124391/

pinkerbutdex
Gość
pinkerbutdex

Ja wprawdzie stosuję z reguły inne rozwiązania, ale następnym razem na pewno wezmę pod uwagę kilka powyższych pomysłów.
http://forum.wspolczesna.pl/meskie-zabawki-t76727/

benyPa
Gość
benyPa

Myślę podobnie, z tym że z reguły konsultuję decyzje ze specjalistami.

Włodzimierz Lenin
Gość
Włodzimierz Lenin

"Kapitaliści sami sprzedadzą nam sznurek na którym ich wszystkich powywieszamy". Nie rozumiem co macie do socjalizmu – przecież socjalizm to władza rad +elektryfikacja kraju! czy ktoś z was mądzioły był i jest przeciwko elektryfikacji miast i wsi??? Sprawiedliwość społeczna polega na tym że są równi i równiejsi…. więc są ci których teczki się znalazły i ci "bohatyrowie" których teczek nie znaleziono. A co z towarzyszami z ORMO co byli w każdej wsi i miasteczku i jeździli na wycieczki do miasteczek akademickich by sobie popałować? Gdzie są ich fotki??? A co z tymi TW którzy do dnia dzisiejszego są TW- bo… Czytaj więcej »

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Zastanawiam się czemu ma służyć ta wystawa? Jeśli któraś z tych osób łamała prawo,to sąd powinien osądzic jej czyny a jeśli był to pracownik SB wykonujacy swoje obowiązki , zgodnie z ówczesnym prawem, no cóż taki był wtedy system (notabene narzucony przez sowietów przy milczącej akceptacji zachodu)i ktoś tam musiał pracować.Przecież nie każdy , kto tam pracował, to niegodziwiec i szubrawiec, dlaczego więc eksponuje się jego zdjęcie i personalia? Przecież tak właśnie rodzi się wzajemna nienawiść.Czy o to chodziło inicjatorom tej wystawy? Co takiego jest w Polakach,że musimy ciągle szukać tego, co nas dzieli i epatować sie tym? Oj, nie… Czytaj więcej »

Jędrzej Gałganiecki
Gość
Jędrzej Gałganiecki

Też słyszałem na mieście że starosta,wyrzucony z PO skumplował się z radnym powiatowym TW "Drzewo" i szykują listy na wybory.Gratuluję ludziom,którzy z tych list wystartują do powiatu:lol:Jędrzej Gałganiecki

POLAK
Gość
POLAK

Dalej jest jedno wielkie bagno,a Polska jest skazana na taki los.Jak nie słuchamy wschodu ,to kłaniamy się zachodowi,nigdy nie mieliśmy ,nie mamy własnego twardego zdania liczącego się na arenie międzynarodowej.Najlepszym wyjściem dla wszystkich ugrupowań jest sprzedaż majątku narodowego,bo to najłatwiejsze pieniądze dla budżetu.Nikt nie pomyśli o tych ,którzy za parę groszy harują ,by mieć co do garnka włożyć.PAMIĘTA SIĘ O NICH TYLKO PRZED WYBORAMI,JAK TRZEBA ODDAĆ GŁOSWogule to w tych naszych polityków ,to powinna pi…….ć bomba ,a tych którzy przeżyli d….ć .

mowli
Gość
mowli

Czy to prawda że TW "Drzewo" wraz ze starostą idą z jednej listy w wyborach?

Zarejestrowany
Gość
Zarejestrowany

Niech pomysłodawca tej hecy zobaczy ile ludzi rejestruje się codziennie w Urzędzie Pracy !

Jaslak
Gość
Jaslak

Czy to jest nam potrzebne!! Dlaczego katolicki naród w imię niby sprawiedliwości dziejowej sieje nienawiść ?Po co nam tych igrzysk? A teraz biegnijcie do kościoła obłudnicy!!!!!!!!!!!

Ronin
Gość
Ronin

A trzemu to niema Pana z zam. w Warzycach co zasiada w radzie parafialnej hmmm dziwne a jest tu jeszcze taki jeden co jest nadal sędzią w rzeszowie i tez go tu nie ma – i ja tu cytuje jednego z komentatorów …i gdzie są rodzice … hehehe

Zwiedzający wystawę
Gość
Zwiedzający wystawę

Za parę lat na zdjęciach takich wystaw będą Ci , którzy obecnie pracują w CBA i CBŚ. Tak już w tym kraju jest … niestety.

SS (specjalna służba)
Gość
SS (specjalna służba)

Za rok zorganizować będzie trzeba wystawę rządzacych Jasłem od np.12 lat. Będzie ciekawie i na bieżąco.:D

pytająca
Gość
pytająca

Jest tam TW "Drzewo" z Kołaczyc?

bzyk
Gość
bzyk

"eksponat" co ty bredzisz ? sam pewnie nie rozumiesz co piszesz. Żadnego jeszcze sb-eka nie ubili i emerytury maja większe od twoich zarobków to o jakim "zarzewiu do nienawiści" mówisz. A tego zdania to ja już kompletnie nie rozumiem cyt:"jest przemoc psychiczna,strach o byt na wolności-a winnych nie pokazują." Może jesteś "osadzonym" ? jeżeli tak, to przecież możesz skorzystać z pomocy jakiegoś specjalisty, napewno bywa w zakładzie, nie podawaj się nie daj się innym molestować.

eksponat
Gość
eksponat

Ta wystawa to zarzewie do nienawiści jednych ludzi do drugich.To pokaz zemsty ,która dla chrześcijańskiego kraju jest hańbą…To,że ktoś był katem, a ktoś katowanym to sprawa między obiema stronami,nie publiczna i ad personam…Oczywiście hańbą jest,że owe wydarzenia za PRL miały miejsca.Ja uważam ,że i dziś,tylko w innej formie,bardziej wyrafinowanej jest jak było.Krew się nie leje, nie ma bicia,jest przemoc psychiczna,strach o byt na wolności-a winnych nie pokazują.A nazbierało sie tego przez 20 lat….

U1203Sa
Gość
U1203Sa

Bla, bla, bla… a mnie się wydaje, że część z Was jest tu tylko po to żeby pisać negatywne opinie. Proponuję czasem ubrać różowe okulary i spojrzeć na świat z trochę innej perspektywy.
USR011203 – Zerknij tu: http://kobitki.phorum.pl/viewtopic.php?p=36261#36261

Close
X