Kultura

W Dębowcu można oglądać wystawę prac malarskich mieszańców DPS w Foluszu

W piątek w Urzędzie Gminy w Dębowcu zastała otwarta wystawa prac malarskich pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Dębowca i Okolicy.

Celem wystawy jest zaprezentowanie twórczości mieszkańców Domu Pomocy, którzy poprzez swoje prace i występy artystyczne pokazują, że są takimi samymi ludźmi jak osoby zdrowe. Daje im to zarówno poczucie wartości oraz jest formą skutecznej terapii. Otwarcie wystawy połączone było z występem jasełkowym w wykonaniu kabaretu „Oriento” z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Występy, czy jakakolwiek inna twórczość tych mieszkańców to nie jest coś, co ma stworzyć poczucie wielkiego artyzmu, poczucie ludzi, którzy są przygotowani zawodowo, którzy posiadają czy to wiedzę, czy też umiejętności, ale to jest coś co im daje poczucie wartości. Te ich występy to spotkanie ze światem zewnętrznym, to wypromowanie siebie, pokazanie, że oni są takimi samymi ludźmi jak my wszyscy inni. Oni bardzo przeżywają wszystkie swoje występy, a każdy wyjazd w inne środowisko jest dla nich bardzo ważną rzeczą – mówi Lucyna Michnal, kierownik Działu Bezpośredniego Wsparcia w Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Prace plastyczne mieszkańców DPS spotykają się z dużym zainteresowaniem zarówno organizatorów jak i odbiorców. Wcześniej obrazy te były prezentowane m.in. w Jasielskim Domu Kultury, w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, w Muzeum Regionalnym w Bieczu. W ubiegłym roku prace trafiły na wystawę w Bydgoszczy, w tym roku pojechały do Wrocławia. Wystawa w Dębowcu jest więc, kolejnym miejscem, gdzie można podziwiać twórczość mieszkańców DPS.

Od jakiegoś czasu współpracujemy z DPS w Foluszu, bo w końcu  mieszkańcy DPS są jednocześnie mieszkańcami naszej gminy – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec. – Muszę powiedzieć, że obserwując twórczość tych osób, widzę w ich  pracach plastycznych wiele serca i tajemniczego spojrzenia na rzeczywistość. Niektóre pokazują talent tych osób inne może są mniej dobre technicznie, ale zawierają bardzo głębokie myśl – dodaje Staniszewski.     

Gmina chętnie pomaga DPS w promowaniu twórczości jej pensjonariuszy. Wystawa w sali widowiskowej Urzędu Gminy, jest też próbą otwarcia  na sztukę i przełamywania barier.

Cieszę się, że te osoby mogą poprzez taką wystawę, sztukę i wartości integrować się z osobami zdrowymi. To powoduje, że my stajemy się bardziej tolerancyjni poznając tych ludzi – mówi Staniszewski.  

Wystawę prac artystycznych obejrzeć można w sali widowiskowej Urzędu Gminy w Dębowcu do 10.02.2010 r.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x