r e k l a m a
KulturaMBP

„W krainie ludowej strofy”

„W krainie ludowej strofy”
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała jubileuszowy tomik Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.
Znalazły się tam wiersze Agnieszki Bal, Marii Bielamowicz, Marii Buczyńskiej, Jana Gałuszki, Stanisławy Gierlasińskiej, Marii Gubały, Marii Homlak, Rozalii Kolanko, Krystyny Pilch, Barbary Rodak, Bernadety Samborskiej, Marii Słowik, Marii Tomasik, Józefy Trznadel.
W tomiku prezentujemy rękodzieło artystek zrzeszonych w Klubie. Znajdziemy tu prace ze sznurka Alicji Antonik, serwety Jadwigi Chochołek, krepinowe kwiaty Heleny Jareckiej i Marianny Romanek, malarstwo olejne Marii Słowik, precyzyjne pergamano Teresy Macek i piernikowe dzieła Barbary Rodak. Autorką opracowania graficznego i projektu okładki jest Aleksandra Zajdel. O kluczowych kwestiach w poezji ludowej przeczytamy w omówieniu dr Barbary Sokołowskiej – „Splot słów prostych”. Fotografie pochodzą z archiwum Teresy Macek i MBP w Jaśle. Nad całością czuwała Małgorzata Piekarska, dyrektor Biblioteki. Publikacja powstała dzięki wsparciu i współpracy: Starostwa Powiatowego w Jaśle oraz Wójta Gminy Brzyska, Wójta Gminy Dębowiec, Wójta Gminy Nowy Żmigród, Wójta Gminy Osiek Jasielski, Wójta Gminy Skołyszyn, Wójta Gminy Tarnowiec.
Już 5 lat minęło od momentu założenia Klubu, który swoją siedzibę znalazł w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Inicjatorką jego powstania jest Genowefa Szerląg, wieloletnia działaczka społeczno-oświatowa. Za patronkę przyjęto Michalinę Kurowską, charyzmatyczną poetkę z podjasielskiej wsi Żółków. Klub zrzesza głównie poetów, prozaików i rękodzielników z Jasła i gmin powiatu jasielskiego. Walorami spotkań jest wymiana doświadczeń, samodoskonalenie, edukacja, rozwój kulturowy i poznawczy. Klub włącza się w ogólnopolskie i lokalne akcje czytelnicze. Członkinie Klubu stają w szranki wielu konkursów poetyckich i rękodzielniczych. Do wszystkich swoich działań podchodzą z niebywałą energią, bowiem w ich naturę wpisana jest praca społecznika, co procentuje w bezpośrednich działaniach na rzecz środowiska lokalnego. Większość z nich działa w Kołach Gospodyń Wiejskich, angażując się w podtrzymywanie tradycji lokalnych i propagowanie folkloru Ziemi Jasielskiej. Są siłą sprawczą wielu działań na terenie własnej gminy i poza nią. Przykładem tego jest poezja Marii Tomasik, prezesa Klubu, która zyskała rangę produktu lokalnego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle koordynuje działania Klubu, oferuje miejsce spotkań i pomoc merytoryczną oraz uczestniczy aktywnie w propagowaniu kultury ludowej Jasielszczyzny, czego wyrazem jest prezentowany tomik.
Promocja tomiku odbyła się 10 grudnia 2015 r. w Czytelni Głównej MBP w Jaśle. W spotkaniu udział wzięli: Elwira Musiałowicz – Czech, wiceburmistrz Miasta Jasła, przedstawiciele Urzędów Gmin, dyrektorzy bibliotek i instytucji kulturalnych.
„Klub to ważny element podtrzymywania tradycji i przekazywania jej kolejnym pokoleniom” – powiedziała Elwira Musiałowicz – Czech.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x