Kultura

"Wakacje ze Sztuką" i "Śląskimi Bajerami" (foto)

Poczucie humoru, fenomenalny głos a do tego taneczny krok. Wszystkie cechy wystarczy pomnożyć przez czterech Ślązaków i oto przepis na kapelę doskonałą – a taką właśnie jest kapela „Śląskie Bajery”, która uświetniła w Jasielskim Parku niedzielny wieczór 22 sierpnia.

Dwie godziny Jaślanie mogli cieszyć ucho energiczną, śląską nutą urozmaiconą miłą dla ucha gwarą 22 sierpnia 2010r w Jasielskim Parku w związku z koncertem kapeli podwórkowej „Śląskie Bajery” zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury w ramach cyklu „Wakacje ze Sztuką”.

W odróżnieniu od ubiegłych tygodni, kiedy to w glorietce gościły zespoły takie jak Tangreen bądź Trio Mariachi skupiające uwagę mieszkańców naszego miasta na gorących meksykańskich lub argentyńskich rytmach – tak tym razem o wysoką temperaturę zadbało sierpniowe słońce, a artyści kapeli „Śląskie Bajery” pokazali, że to, co polskie jest tak dobre, że nogi mogą się same rwać do tańca.

Chętnych, bowiem nie zabrakło – Park Miejski po raz kolejny zatłoczył się spragnionymi zabawy Jaślanami, dla których koncert rozpoczął się przemarszem kwartetu „Śląskie Bajery” alejkami parku, urozmaiconym śląską nutą.

W skład kapeli podwórkowej „Śląskie Bajery” wchodzą: Henryk Spyra (akordeon, śpiew, aranżacje – jest jednocześnie kierownikiem zespołu), Arkadiusz Szala (gitara basowa, kontrabas, śpiew), Jarosław Świerkot (banjo, gitara, śpiew, konferansjerka) oraz Józef Pindur (instrumenty perkusyjne).

– Początkowo kapela występowała w Ornontowicach i okolicach Ornontowic, działa zresztą przy gminnym ośrodku kultury. Od 1998 roku, a więc zaledwie 3 lata po powstaniu zaczęła również występować w innych ośrodkach w Polsce, ale przede wszystkim ten rok zapisał się bardzo dobrze w historii kapeli, ponieważ właśnie od 1998 roku zaczęła osiągać sukcesy na licznych przeglądach kapel w Polsce m.in. w 2009 roku zdobyła II nagrodę na bardzo prestiżowym przeglądzie kapel podwórkowych w Przemyślu – powiedziała, przybliżając historię „Śląskich Bajerów”, Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Po wejściu na teren otoczonej publicznością glorietki „Śląskie Bajery” zaprezentowały krótką przyśpiewkę o własnej kapeli, po czym kolejno następowały takie utwory jak „Tutaj w Jaśle na festynie”, „Śląskie tango”, „Walczyk o Zelfiku” oraz kuplety: „O modzie”, „O odpuście” czy też „O gitarze”. Każdy z granych utworów poprzedzała zabawna anegdota bądź historia z życia śląskich artystów. Kwartet „Śląskie Bajery” zaskakiwał jasielską publiczność różnorodnością tematów poruszanych zarówno w rozmowie jak i w bogatej twórczości kapeli. Artyści zapoznali mieszkańców naszego miasta zarówno ze „Śląskimi zwyczajami” jak i sposobami na troski, które męski zespół zawarł słowami „Od trosk ratuje nas śpiew i taniec”, po czym zachwycił Jaślan popisową piosenką „Śląsko Godka”.

Na zakończenie występu kapela z Ornontowic zadedykowała Dyrekcji JDK wiązankę kilku piosenek o miłości, a publiczność zaprosiła do rodzinnej miejscowości piosenką „Przyjedź do Ornontowic”. Kapela otrzymała w zamian ogromną porcję oklasków namawiającą do zagrania pożegnalnego utworu, jakim były „Żywe kapele” odegrane ze wspomnieniem o czasach, gdy nie istniał „śpiew z playbacku”.

Koncert kapeli podwórkowej z Ornontowic zakończył trwający dwa miesiące cykl „Wakacje ze sztuką” organizowany przez Jasielski Dom Kultury, jednak jak zapewniła dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk to nie koniec atrakcji czekających na mieszkańców Jasła.

Uwieńczeniem koncertu było zaproszenie w imieniu obecnej w Parku Miejskim burmistrz miasta Jasła Marii Kurowskiej oraz Jasielskiego Domu Kultury na V edycję Dni Wina i towarzyszący im Festiwal Wyszehradzki. Impreza będzie miała miejsce w dniach 28-29 sierpnia br.

Sylwia Binkowicz
Jaslonet.pl

– – –

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pola
pola
2024 lat temu

Nudaaaaa nudaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

"STOWARZYSZENIE ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM" – DLA WSZYSTKICH WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ PRACODAWCÓW,PAŃSTWO, ORAZ RENCISTÓW I EMERYTÓW – WEGETUJĄCYCH ZA GŁODOWE UPOSAŻENIA -ORGANIZUJEMY SIĘ W STOWARZYSZENIE ABY SIĘ PRZECIWSTAWIĆ DŹWIGANIU TEJ PSEUDO DEMOKRACJI NA BARKACH NAJNIŻEJ UPOSAŻONYCH I KONTROLOWAĆ SPEŁNIENIE OBIETNIC RZĄDZĄCYCH.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x