JDKKultura

Widowisko historyczne „Wrzesień 1939”

Grozę września 1939 roku odtworzyli realizatorzy widowiska historycznego „Wrzesień 1939”, zaprezentowanego w niedzielę 11 sierpnia br. w Jaśle na tzw. łąkach hubalowych, za szpitalem, przy ul. Sroczyńskiego. Zrealizowany z wielkim rozmachem plenerowy spektakl obejrzały setki mieszkańców Jasła i okolic.

Memoriały urodzonego w Jaśle mjr. Henryka Dobrzańskiego, legendarnego „Hubala”, odbywają się w jego rodzinnym mieście od lat. Ich główną częścią – cieszącą się największym zainteresowaniem publiczności – jest zawsze widowisko historyczne, przygotowywane przez grupy rekonstrukcyjne.

Tym razem tematem inscenizacji był wybuch II wojny światowej, rozpętanej 1 września 1939 r. przez Niemców. Narrację historyczną prowadził Jan Urban, wprowadzając słuchaczy w narastający od kwietnia 1939 klimat niepokoju, który przerodził się w złowieszcze przeczucie nieuchronności konfrontacji z osaczającym Polskę wrogiem. Wakacje 1939 były tylko z pozoru czasem wypoczynku. W gęstniejącej z dnia na dzień atmosferze grozy Polacy przygotowywali się do wojny obronnej. Gdy 1 września musieli do niej stanąć, nikt się nie wykręcał. Pomimo miażdżącej przewagi wroga, Polacy stawili zbrojny opór. Zapłacili wielką cenę, ale nie stchórzyli.

Inscenizatorzy przykładowo przedstawili pacyfikację ziem polskich we wrześniu 1939 r. i walkę obronną narodu polskiego. Sceny bitewne, mocne efekty pirotechniczne i scenki rodzajowe przedstawiające najpierw codzienne życie polskiej przedwojennej wsi, a potem zbieranie trupów z pola walki i pożegnanie ich przed pochówkiem, wspaniale oddały dramatyzm tamtych dni. – Naszą powinnością jest, aby tych wszystkich, którzy złożyli życie swe na ołtarzu ojczyzny pamiętać i ocalić od zapomnienia – mówił Jan Urban, który w swojej opowieści nawiązał również do lokalnych, jasielskich wątków wojennych oraz przypomniał, że właśnie w Jaśle mieszka jeden z ostatnich żołnierzy z armii generała Franciszka Kleeberga ppłk. Mieczysław Żygłowicz, żołnierz września 1939, który w tym roku będzie obchodził 100. urodziny.

W widowisku wystąpiło kilkadziesiąt osób z grup rekonstrukcyjnych, miłośnicy zabytkowych pojazdów militarnych, którzy przybyli do Jasła na swoich maszynach i kawalerzyści. Dodatkową atrakcją dla publiczności była plenerowa wystawa zdjęć i dokumentów „Jasielski wrzesień” przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz możliwość obejrzenia z bliska, a nawet dotknięcia pojazdów wojskowych z czasów II wojny światowej, które po zakończeniu widowiska jeszcze przez jakiś czas parkowały na „polu bitwy”.

Na kolejne uroczystości patriotyczne upamiętniające ważne daty z historii Polski (Święto Wojska Polskiego sierpnia i 80. rocznica wybuchu II wojny światowej 1 września) zaprosił wszystkich obecnych burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Organizatorami tegorocznego Memoriału Hubala byli: Miasto Jasło, Stowarzyszenie Kawaleria, Jasielski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Jaśle. Partnerem wydarzenia, które zgromadziło tłumy zainteresowanych była Grupa LOTOS SA.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x