Kultura

Więcej nowości w jasielskiej bibliotece

Zbiory współczesnej biblioteki powinny mieć charakter dynamiczny i wymagają stałego dopływu nowych pozycji. Czytelnicy chcą przede wszystkim korzystać z nowych książek i zbiorów specjalnych.

By sprostać tym wymaganiom Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  realizuje zadanie sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa : Rozwój księgozbiorów bibliotek publicznych. Głównym celem programu jest wzbogacenie księgozbiorów bibliotek publicznych w nowości wydawnicze. Zgodnie z zasadami programu priorytetowo traktowane są biblioteki działające w województwach o niskim stopniu zamożności, do których zalicza się również województwo podkarpackie. Ministerstwo Kultury  przeznaczyło na ten program w 2008 roku kwotę 28,5 mln zł.

MBP przygotowała projekt, wysłała wniosek, który został rozpatrzony pozytywnie. Komitet Sterujący  kierując się zatwierdzonymi uprzednio przez Ministra Kultury kryteriami i zasadami rozdziału: wielkość księgozbioru, liczbę czytelników i wypożyczeń, budżet jednostki samorządu terytorialnego na jednego mieszkańca, udział środków własnych zagwarantowanych przez organizatora w budżecie biblioteki na zakup nowości wydawniczych (budżet ten nie powinien być mniejszy niż 10 % dotacji) oraz warunki środowiskowe i zasobność regionu dokonał podziału dotacji pomiędzy poszczególne biblioteki ubiegające się o środki finansowe. MBP w Jaśle otrzymała kwotę w wysokości  37.000 złotych.

Księgozbiór biblioteki w Jaśle jest małozasobny. Liczy 129 000 wol. co daje to liczbę 354 egzemplarzy na 100 mieszkańców, dla porównania księgozbiór Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej liczy 236 827 wol. i 497 egzemplarzy na 100 mieszkańców.

Kwoty jakimi dysponuje biblioteka jasielska na powiększenie zbiorów  są  niewystarczające i zakupy nowości są niskie. Mimo uzyskanych wysokich rabatów, dzięki którym udało się osiągnąć średnią cenę książki w wysokości 16,00 zł , w  2007 roku ze środków organizatora zakupiono tylko 2727 wol. Wskaźnik zakupu nowości wyniósł 7,2 wol. na 100 mieszkańców, w sąsiadującym Krośnie zakupiono 12 221 woluminów, a wskaźnik zakupu nowości wyniósł 25,7 wol. na  100 mieszkańców. (Norma polska wynosi 18
a unijna 25 woluminów na 100 mieszkańców).

W 2008 roku środki organizatora  wystarczyły tylko do końca pierwszego półrocza i pozwoliły zakupić 800 woluminów, które zostały rozdzielone proporcjonalnie do wszystkich placówek. Średnio do każdej placówki wpłynęło 130 egzemplarzy.

Biblioteka stara się również  uaktualniać swoje zbiory poprzez ciągle przeprowadzanie selekcji i wycofywanie przestarzałych, zaczytanych książek, dbając by w jak najmniejszej ilości mieć „martwe”, niewykorzystywane pozycje. Jeden wolumen  w MBP w 2007 roku został wypożyczony średnio 1,6 razy i wskaźnik ten był najwyższy w województwie, co wskazuje na prawidłowy dobór zakupionych książek.

Dotacja ministerialna otrzymana przez MBP  pozwoli na uzupełnienie księgozbioru w podstawowe pozycje (ok. 1600 wol.)  poszukiwane przez czytelników, którymi są dzieci, młodzież, uczniowie, studenci i osoby starsze.

Dorota Kamińska / MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x