Kultura

Wieczory Komediowe w MDK: Miś – projekcja DVD

Wszyscy zapewne znają cytat – „Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam. To śpiewałem ja – Jarząbek”. Brzmi jakby aktualnie, a jednak coś się zmieniło w naszym kraju, biorąc pod uwagę cytat –  „Cholera jasna! Won mi tu stąd, jeden z drugim! Będzie mi tu kłaki rozrzucał! Panie! Tu nie jest salon damsko-męski! Tu jest kiosk RUCH-u! Ja… Ja tu mięso mam!”. Co by nie powiedzieć jest to kosmos dla współczesnych widzów.

Stanisław Bareja, przedwcześnie zmarły artysta jest twórcą nie do podrobienia, o czym przekonali się Sylwester Chęciński w „Rozmowach kontrolowanych” czy nawet sam Stanisław Tym w „Rysiu”. Ten filmy to próba kontynuacji niezmiennie zabawnego, żywego, pełnego gagów „Misia”. Reżyser po udanych realizacjach („Żona dla Australijczyka”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Przygoda z piosenką”), zszedł niemal do podziemia, aby nakręcić swoje najlepsze i do dziś najbardziej zapadłe w pamięci filmy.

Jego zmysł krytyczny przeobraził beztroski „śmiech dla śmiechu” w zjadliwą ironię i kpinę z peerelowskiej rzeczywistości. „Śmiech z podtekstami”  to satyra na narodowe przywary, posunięta nierzadko aż do surrealizmu. („Poszukiwany, poszukiwana”, „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz ?”czy „Miś”, seriale: „Alternatywy 4” i „Zmiennicy). Poczucie humoru, niezwykła wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, w końcu potrzeba powiedzenia głośno, że źle się dzieje w „państwie… polskim”, nawet poprzez odbicie w krzywym zwierciadle, spowodowało, że Bareja do dziś nie ma sobie równych.

Serdecznie zapraszamy – Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle – 20 sierpnia 2009 r. godz. 19.00 – WSTĘP WOLNY!

(js) MDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
młody
młody
2024 lat temu

Kto lubi Misia? I za jaki dialog najbardziej? 🙂 Ja nie przepadam za filmem ale niektóre sceny mnie bawią.

misia
misia
2024 lat temu

Przynajmniej można fajnie spędzić czas i nie trzeba 30 albo 40 zł. żeby się zabawić i uśmiać:-))Tak trzymać!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x