r e k l a m a
Kultura

Wnuczka pionierów polskiego harcerstwa odwiedziła Jasło

Andrzej i Olga Małkowscy byli pionierami ruchu skautingowego i harcerstwa a Żółków to specyficzne miejsce, gdzie tak naprawdę wszystko się zaczęło.

Krystyna Małkowska, podharcmistrzyni ZH poza granicami kraju
(fot. W. Żebracki / Jaslonet.pl)

„Właśnie tutaj w Żółkowie przebywali na jednym z pierwszych kursów instruktorów skautingu Andrzej i Olga Małkowscy”  – mówiła Mariola Ślawska, dyrektor SP Nr 7 w Jaśle.

Mariola Ślawska, dyrektor SP Nr 7 w Jaśle
(fot. W. Żebracki / Jaslonet.pl)

Szlakiem swoich dziadków podążała Krystyna Małkowska, podharcmistrzyni ZH poza granicami kraju, która na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii.

„To jest dla mnie nieprawdopodobne, że mogę odwiedzić te strony pierwszy raz życiu i teraz tym szlakiem moich dziadków podążać”  – mówiła Krystyna Małkowska.

Krystyna Małkowska z jasielskimi harcerzami
(fot. W. Żebracki / Jaslonet.pl)

Pani Krystyna na spotkaniu z uczniami jasielskiej „siódemki” oraz harcerzami, opowiadała o swoich dziadkach. Przekazała młodzieży cenne informacje z ich życia. Babcia Krystyny Małkowskiej do końca życia była związana z ruchem harcerskim.

A początki tego ruchu narodziły się właśnie w Żółkwie.

„Tutaj w tej szkole znajduje się tablica pamiątkowa po moich dziadkach Andrzeju i Oldze Małkowskich, którzy byli współzałożycielami ZHP i ruchu harcerskiego”  – Krystyna Małkowska, podharcmistrzyni ZH poza granicami kraju. 

Tablica upamiętniająca Małkowskich została odsłonięta w 2008 roku podczas obchodów 100-lecia szkoły, zaś rok 2008 był poświęcony Małkowskim.

Tablica Olgi i Andrzeja Małkowskich
(fot. W. Żebracki / Jaslonet.pl)

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X