r e k l a m a
Kultura

Wybierali najlepsze danie regionalne – zobacz kto wygrał!

Przypomnienie i zachowanie zwyczajów i obyczajów pasterskich, to główny cel  zakończonego wczoraj II Święta Pasterskiego. Główną atrakcją święta był konkurs potraw regionalnych. Zwyciężyła zupa pasterska, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krempnej.

Braliśmy pod uwagę wygląd estetyczny, walory smakowe i oryginalność potrawy – mówił Andrzej Kowalik, członek jury, cukiernik

Wybór był bardzo trudny, dania były przepyszne. Prócz podstawowych kryteriów oceny, o zwycięstwie zadecydowało również to, czy daną  potrawę rzeczywiście można uznać za tradycyjną a nie tylko wymyśloną na  potrzeby konkursu – dodaje Daniel Baron.

Jury zadecydowało, że laur zwycięstwa przypadnie Kołu Gospodyń Wiejskich z Krempnej za zupę pasterską – zupę z wkładką ziemniaczaną, o bogatym smaku i kaloryczną.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Dzielcu, trzecie – Wola Dębowiecka.

II Święto Pasterskie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Wrzos” przy udziale gminy Dębowiec, gminy Jasło, gminy Osiek Jasielski i gminy Krempna. W tym roku odbyło się one w miejscowości Majscowa.

Przy okazji tego święta, chcemy poznawać zwyczaje pasterskie, a jednocześnie chcemy promować zdrową, prostą kuchnię – mówiła Agata Pucykowicz, regionalistka.

Święto Pasterskie, zdaniem organizatorów, ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz imprez gminy Dębowiec.

Ta impreza powoli staje się imprezą cykliczną. W ubiegłym roku odbyła się ona w Cieklinie. Bardzo mi się podoba, że niektóre imprezy organizujemy tak, aby każda miejscowość w gminie miała okazję wziąć w niej udział. To po pierwsze – integruje mieszkańców, a po drugie – motywuje miejscowości, aby pokazać się z jak najlepszej strony – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaślak
Jaślak
2024 lat temu

Gdzie popatrzeć.. wszędzie te same zapyziałe, otyłe gęby. Nie mozna by trochę przewietrzyć środowisko jasielskich notabli???

uczestnik
uczestnik
2024 lat temu

ta zupa wygrała? 😆 przecież ona była ochydna a ziemniaki były rąbane chyba siekierą :upset:

ixi
ixi
2024 lat temu

od przewietrzania sa WYBORY..tyle ze czasem nie ma z czego wybierac..

pastwisko
pastwisko
2024 lat temu

Mam wrażenie, że Dębowiec szkoli nowych pastrzy.
Mniemam, że nie tylko na potrzeby SZOPKI.

pixi
pixi
2024 lat temu

:bigeek: krempna robila co innego i ta potrawa wygrala ktos tu jest moooocno niedoinformowany 😀 wstyd panowie redaktorzy nawet nie znacie tematu o ktorym piszecie :p

cosmo
cosmo
2024 lat temu

Na Święto Pasterskie zagnano na salę w Majscowej, jak widać, całe stado BARANÓW!!!

kozak
kozak
2024 lat temu

Krempna rządzi!;)

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x