r e k l a m a
Kultura

Wybierali najlepsze danie regionalne – zobacz kto wygrał!

Przypomnienie i zachowanie zwyczajów i obyczajów pasterskich, to główny cel  zakończonego wczoraj II Święta Pasterskiego. Główną atrakcją święta był konkurs potraw regionalnych. Zwyciężyła zupa pasterska, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krempnej.

Braliśmy pod uwagę wygląd estetyczny, walory smakowe i oryginalność potrawy – mówił Andrzej Kowalik, członek jury, cukiernik

Wybór był bardzo trudny, dania były przepyszne. Prócz podstawowych kryteriów oceny, o zwycięstwie zadecydowało również to, czy daną  potrawę rzeczywiście można uznać za tradycyjną a nie tylko wymyśloną na  potrzeby konkursu – dodaje Daniel Baron.

Jury zadecydowało, że laur zwycięstwa przypadnie Kołu Gospodyń Wiejskich z Krempnej za zupę pasterską – zupę z wkładką ziemniaczaną, o bogatym smaku i kaloryczną.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Dzielcu, trzecie – Wola Dębowiecka.

II Święto Pasterskie zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Wrzos” przy udziale gminy Dębowiec, gminy Jasło, gminy Osiek Jasielski i gminy Krempna. W tym roku odbyło się one w miejscowości Majscowa.

Przy okazji tego święta, chcemy poznawać zwyczaje pasterskie, a jednocześnie chcemy promować zdrową, prostą kuchnię – mówiła Agata Pucykowicz, regionalistka.

Święto Pasterskie, zdaniem organizatorów, ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz imprez gminy Dębowiec.

Ta impreza powoli staje się imprezą cykliczną. W ubiegłym roku odbyła się ona w Cieklinie. Bardzo mi się podoba, że niektóre imprezy organizujemy tak, aby każda miejscowość w gminie miała okazję wziąć w niej udział. To po pierwsze – integruje mieszkańców, a po drugie – motywuje miejscowości, aby pokazać się z jak najlepszej strony – mówi Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
kozakcosmopixipastwiskoixi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jaślak
Gość
Jaślak

Gdzie popatrzeć.. wszędzie te same zapyziałe, otyłe gęby. Nie mozna by trochę przewietrzyć środowisko jasielskich notabli???

uczestnik
Gość
uczestnik

ta zupa wygrała? 😆 przecież ona była ochydna a ziemniaki były rąbane chyba siekierą :upset:

ixi
Gość
ixi

od przewietrzania sa WYBORY..tyle ze czasem nie ma z czego wybierac..

pastwisko
Gość
pastwisko

Mam wrażenie, że Dębowiec szkoli nowych pastrzy.
Mniemam, że nie tylko na potrzeby SZOPKI.

pixi
Gość
pixi

:bigeek: krempna robila co innego i ta potrawa wygrala ktos tu jest moooocno niedoinformowany 😀 wstyd panowie redaktorzy nawet nie znacie tematu o ktorym piszecie :p

cosmo
Gość
cosmo

Na Święto Pasterskie zagnano na salę w Majscowej, jak widać, całe stado BARANÓW!!!

kozak
Gość
kozak

Krempna rządzi!;)

Close
X