Kultura

Wyjątkowy jubileusz w Żarnowcu

W ten weekend Żarnowcu odbywają się główne obchody jubileuszowe związane z 100. rocznicą śmierci Marii Konopnickiej (8 października) i 50. rocznicą powstania muzeum (15 września). W tym roku mija również 100. rocznica odśpiewania „Roty” (15 lipca).

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (fot. Hubert Szpyrka, Jaslonet.pl)
W ramach obchodów w dworku zorganizowana zostanie Międzynarodowa Konferencja Naukowa, a także odbędzie się szereg imprez kulturalnych (wystawy czasowe, koncerty, spotkania literackie) z udziałem naukowców, poetów oraz artystów z Polski, Ukrainy i Czech.
Zobacz fotorelację z 100. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej
Na jubileuszowej wystawie zgromadzono przedmioty przybliżające postać poetki oraz jej twórczość.
Barbara Bukowska, kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Szczególnie cenne są rękopisy. Na wystawie pokazany jest rękopis noweli Z włamaniem i rękopis Z przeszłości. Są też rękopisy listów pisanych przez Marię Konopnicką i wysyłanych z Żarnowca m.in. do Adama Turka, Helenki Ziemskiej i lekarki Teresy Ciszkiewiczowej – mówi Barbara Bukowska, kustosz Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Muzeum prezentuje również dokumenty i pamiątki dotyczące córek poetki – Laury Pytlińskiej i Zofii Mickiewiczowej oraz zbiory związanie z historią osób mieszkających w dworku, przed Konopnicką.

W uroczystościach wzięła udział wnuczka Marii Konopnickiej oraz spadkobiercy dworku, dzięki którym udało się otworzyć muzeum.
Rocznie muzeum odwiedza około 20 tys. osób, park – 30 tys., w tym goście z Europy, ale również USA czy Japonii. Dzieła Konopnickiej wydano w ponad 40 językach świata. Najwięcej tłumaczeń doczekała się bajka „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Zobacz fotorelację z 100. rocznicy śmierci Marii Konopnickiej
kk
Jaslonet.pl

Tagi
Pokaż więcej

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
studentka
Gość
studentka

Zwracam się z uprzejmą prośbą o anonimowe wypełnienie ankiety dotyczącej Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ankieta skierowana jest głównie do mieszkańców województwa podkarpackiego, ale zapraszam wszystkich chętnych do jej wypełnienia. Ankieta jest realizowana na potrzeby pracy magisterskiej. Z góry dziękuję za pomoc.
https://www.ankietka.pl/ankieta/62652/ankieta-dotyczaca-muzeum-marii-konopnickiej-w-zarnowcu.html

Close
X