Kultura

Wystawa Bożonarodzeniowa w Starostwie Powiatowym

Wystawa Bożonarodzeniowa w Starostwie Powiatowym
Od 14 grudnia na II piętrze w budynku Starostwa Powiatowego w Jaśle można obejrzeć wystawę szopek bożonarodzeniowych zatytułowaną „Do szopy, hej pasterze”, zawierającą zdjęcia szopek wystawianych w kościołach Powiatu Jasielskiego w ubiegłym roku.
Ozdobą wystawy są stroiki bożonarodzeniowe. Dekoracje świąteczne powstały w ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzonych pod opieką Pani Sabiny Fiałkiewicz – Woźniak. Prace przygotowali uczniowie klasy II i III c Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, którzy podczas zajęć rozwijali zdolności manualne oraz wyobraźnię, kultywując tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie to najbardziej radosne święto w polskim kalendarzu obrzędowym, oprócz tradycyjnej choinki w domach pojawiają się również stroiki. Coraz częściej znajdują miejsce na świątecznym stole, stanowią barwną i niecodzienną dekorację. Zwykle ustawia się je w centralnym miejscu na stole, dzięki czemu każdy z uczestników wieczerzy wigilijnej ma możliwość podziwiania tych niewielkich dzieł sztuki.
Stroiki mogą być przygotowane z prawdziwych bądź sztucznych gałązek. Oczywiście najpopularniejsze są te z żywych gałązek, które sprawią, że w domu roznosi się zapach wspaniałej, leśnej atmosfery. Do przygotowania stroików używa się najczęściej gałązek jodły bądź świerku, kilku świeczek najlepiej białych, ponieważ będą się one ładnie wyróżniały spośród całej dekoracji. Pozostałe ozdoby uzależnione są na ogół od gustu. Można więc spotkać stroiki z bombkami, kokardkami, łańcuchami. Niektórzy dodają też do nich sztuczne rajskie jabłuszka lub malowane orzechy, tworzą figurki świąteczne ze słomy lub siana. Czasami całość jest spryskiwana sztucznym śniegiem lub drobinkami brokatu, co dodatkowo podkreśla urok świąt Bożego Narodzenia. Obowiązkowym elementem stroików są również kwiaty Gwiazdy Betlejemskiej.
Stroiki mogą być przygotowywane w formie wieńców, piramid na stół bądź bukietów, które można umieścić w wazonie.
Własnoręcznie wykonane stroiki maja też inną zaletę – są wyjątkowe.
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kania
kania
2024 lat temu

Bóg nie ma początku

Wesoły jaślanin
Wesoły jaślanin
2024 lat temu

i takie głupoty teraz będą już po portalach?
Widzę że konkurencja już nic nie robi jak „kopiuj wklej” nawet ten, co nic się nie odezwie nigdy tylko pisze nawet teraz zapycha portal bzdurami. Już nie wspomne o tym drugim portalu co mnie reklamy tam już drażnią a informacje durne.

taaaaka
taaaaka
2024 lat temu

a tu koncert był w niedziele…..i fajny koncert był……a tu nicccc……….

Karol
Karol
2024 lat temu

Brawo za promocję młodych talentów!!!

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x