JDKKultura

ZACHOWAĆ W PAMIĘCI – historia mojej rodziny

Zespół Szkół w Trzcinicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy i Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej zapraszają do udziału w I edycji konkursu historycznego ZACHOWAĆ W PAMIĘCI – HISTORIA MOJEJ RODZINY.

Plakat (kliknij aby powiększyć)
Konkurs skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół w Trzcinicy. Jego głównym celem jest ratowanie i upowszechnianie lokalnego dziedzictwa historycznego, poznanie przeszłości swoich przodków oraz dziejów Dużej i Małej Ojczyzny – z perspektywy losów rodziny, rozbudzanie wśród dzieci poczucia tożsamości miejsca, w którym mieszkają, a także zainteresowanie uczniów pracą poznawczą z zastosowaniem źródeł historycznych.
Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach:
kategoria I – „Zachować w pamięci – historia mojej rodziny” napisana w formie opowiadania, eseju, wspomnień, wzbogacona o zdjęcia i dokumenty.
kategoria II – Album „Historia mojej rodziny”, gdzie zadaniem uczestników jest wykonanie pracy w formie książeczki o formacie A 4 lub A 5, dowolną techniką, zilustrowaną zdjęciami, dokumentami i innymi pamiątkami rodzinnymi, wraz z ich opisem ( w albumie mogą znajdować się oryginalne dokumenty, fotografie itp., podpisane, zabezpieczone w foliowych koszulkach lub dobre jakościowo kserokopie tychże pamiątek ).
Gotowe, opisane prace konkursowe należy dostarczyć do nauczyciela – opiekuna w Zespole Szkół w Trzcinicy lub do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy do dn 15 czerwca 2012 r.
W dniu 22 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół w Trzcinicy odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu, z udziałem uczniów, rodziców i zaproszonych gości.  Zachęcamy uczestników do prezentacji swojej historii podczas wystąpienia w spotkaniu finałowym (krótka relacja o bohaterach pracy, sposobie poszukiwania źródeł, itp.). W prezentacji może uczestniczyć bohater opowiadania (np. dziadek, babcia) lub można ją przygotować w formie multimedialnej.
Konkurs przeprowadzany jest w ramach działalności Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach, a także współpracy organizatorów z Ośrodkiem Karta. Honorowy patronat nad konkursem objęli Pani Alicja Zając, Senator RP
i Pan Stanisław Pankiewicz, Wójt Gminy Jasło.
Agnieszka Jeleń, Ewa Skuba

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
józiek
józiek
2024 lat temu

Bardzo słusznie,bo twierdzę,że w każdej rodzinie powinien być człowiek,który zbiera,segreguje materiały o rodzie z którego pochodzi.Chodzi o to,aby następne pokolenia to znały.Spotkałem się kiedyś z rodakiem,który pracował w Niemczech.Umarł bardzo stary człowiek.Weszła firma,która miała burzyć dom,mój kolega spytał,a co z tymi dokumentami co stoją pieczołowicie ustawione na regałach/były tam dokumenty rodziny/. Spadkobiercy stwierdzili-spalić.W związku z tym zachwiała się moja pasja w sprawie zbierania materiałów o historii rodziny

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x