Kultura

ZS nr 2 walczy ze złymi nawykami żywieniowymi uczniów

Nie jedzą śniadań, owoce zastępują chipsami i kolorowymi napojami. Takie nawyki żywieniowe są coraz powszechniejsze wśród młodzieży. Podkreślają to również pedagodzy.

– Poziom wiedzy młodzieży o zdrowym stylu życia jest bardzo niski. Z rozmów z młodzieżą wynika, że wie ona bardzo niewiele na ten temat. Dla wielu osób śniadanie to są chipsy, kolorowy słodki napój. Bardzo mało młodzieży przynosi owoce do szkoły. Widać, że są braki w wiedzy na ten temat – mówi Teresa Szczudło, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Jaśle.

Na rezultaty takiej diety nie trzeba długo czekać. Problemy z koncentracją, zaburzenia łaknienia to tylko niektóre skutki złej diety i niezdrowego stylu życia. A w konsekwencji mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia młodego człowieka. Ten problem dostrzegają szkoły, które jak ZS nr2 przystąpiły do ogólnopolskiej akcji, promocji zdrowego stylu życia.

W tamtym roku przystąpiliśmy do szkół promujących zdrowy styl życia. Przez cały ten rok szkolny organizowane są różnego rodzaju imprezy mające na celu przybliżenie młodzieży tematyki zdrowego stylu życia – tłumaczy Teresa Szczudło. 

Szkolny dzień promocji zdrowia

Przez cały rok młodzież miała okazję brać udział w różnego rodzaju prelekcjach, konkursach wiedzy o zdrowym stylu życia. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że można zastąpić „puste kalorie” smacznym i zdrowym posiłkiem, samemu przygotowując pełnowartościowe posiłki.

Finałem całorocznej akcji jest „Szkolny dzień promocji zdrowia.” W tym roku wypadł on w czwartek 28 maja.

To jest dzień, który ma na celu zapoznanie młodzieży z różnymi zagadnieniami związanymi ze zdrowym stylem życia. Są organizowane prelekcje na temat m.in.: zdrowego odżywiania się, na temat zaburzeń łaknienia, na temat przyjmowania sterydów. Ponadto jest możliwość zmierzenia sobie ciśnienia, obliczenia wskaźnika BMI, a także zobaczenia pokazów ćwiczeń gimnastycznych, które – mówi Teresa Szczudło.

Profilaktyka raka piersi

Podczas „Szkolnego dnia promocji zdrowia” nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursu „Różowa wstążeczka.” Konkurs poświęcony jest wiedzy na temat raka piersi. Szkoła bardzo mocno zaangażowała się w propagowanie wiedzy na ten, a także w krzewienie profilaktyki badań.

Na specjalnych lekcjach, na których są same dziewczynki, zwraca się uwagę na ten problem, tłumaczy jak dostrzec symptomy choroby. Robi się też  odpowiednie pokazy samobadania – mówi wicedyrektor Teresa Szczudło.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
grubia:)
grubia:)
2024 lat temu

POGRATULOWAĆ:)

II L.O.
II L.O.
2024 lat temu

POZDROWIENIA KUBA:)

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x