r e k l a m a
Przegląd mediów

Alarm dla powietrza w Jaśle

Jasło. – Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie wynika, że powietrze w Jaśle ma kilkakrotnie przekroczone dopuszczalne normy stężenia pyłu zawieszonego PM 10 i rakotwórczego benzo(a)pirenu.

To właśnie te związki są przyczyną tak poważnego zanieczyszczenia powietrza w Jaśle – alarmuje naszą redakcję Tomasz Kasprzyk – przewodniczący zarządu osiedla Jasło “Śródmieście” (na zdj.). Głównymi źródłami tych zanieczyszczeń są spaliny samochodowe i domowe kotłownie, w których właściciele domów nierzadko palą tworzywa sztuczne i gumę. Co z tego wynika? Niestety sami się trujemy.

Jasło obok Przemyśla, Niska, Rzeszowa, Mielca i Jarosławia zalicza się do miast, gdzie występuje najwięcej przypadków przekroczeń pyłu PM 10 w ciągu roku. Te dane zaniepokoiły Tomasza Kasprzyka, przewodniczącego zarządu osiedla Jasło “Śródmieście”. – Jako mieszkaniec miasta Jasła, który zmierzył się w walce z chorobą nowotworową i jej skutki odczuwa  na co dzień, rozumiem, jak ważnym problemem jest stan czystości powietrza w naszym mieście. Mam pełną świadomość tego, że 80 proc. zachorowań na nowotwory spowodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, środowiskowe a nie predyspozycje genetyczne. Kilkakrotne przekroczenie dopuszczalnych norm benzo(a)pirenu – substancji silnie rakotwórczej jest w Jaśle faktem niezaprzeczalnym. Obowiązkiem władz miasta i nas wszystkich jest troska o zdrowie nasze i młodych jaślan, którzy zechcą nadal mieszkać, pracować, zakładać rodziny i żyć w swoim mieście. Dlatego też wprowadzenie w życie programu poprawy stanu czystości powietrza powinno być dla władz miejskich, powiatowych, gminnych i wojewódzkich zadaniem priorytetowym w roku 2010 i latach następnych – stwierdza Tomasz Kasprzyk.

(…)

/mm/
Nowe Podkarpacie

Szczegóły w numerze – strona 1, 3.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
2024 lat temu

A ja myslę że trucicielem jest firma Evonik w Rafinerii. Mieszkam w okolicy i szczególnie w nocy czuję coś w powietrzu nie jest tak. Pod osłona nocy wypuszczane są byc może trujące, niewygodne szkodliwe opary i chemikalia. Proponuje dokonać pomiary powietrza w godzinach nocnych np. na Pohulance lub Gadkach.

Marcin
Marcin
2024 lat temu

Zgadzam się z Panem Tomkiem a zwłaszcza Józefem.Żyjemy od lat w poczuciu zagrożenia dla życia,i nikogo to z władz nie obchodziło i nie obchodzi.Truciciele są na piedestale władzy, i odznaczani za jakieś kulturalne np. wsparcie JDK. Milczenie zaś w tej konkretnej sprawie jest świadmome.Reakcja jednoznaczna: zamknięcie firm trujący,karanie za skażenia środowiska osób -to oznacza bezrobocie,to oznacza brka glosów przy wyborach.Tak więc życie toczy się jakby obok.Tak się zastanawiam,czy tymi badaniami p.Tomka nie powinna zaintersować się prokuratura,karząc winnych za popełniane na jasielskim społeczeństwie przestępstwo związane z ryzykiem narażenia zdrowia od lat…Moze to jest ta chwila,aby odmienić zło…

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

oooo znowu przedwyborczy lans pana fotografa

emeryt z Carbonu
emeryt z Carbonu
2024 lat temu

Firma produkuje sadze techniczne metodą piecową.Produkcja sadzy polega na spalaniu niecałkowitym i niezupełnym ciężkich węglowodorów/olej koksowy+ petrochemiczny/Z 1 kg tej mieszaniny powstaje od 0,5-0,6 kg sadzy.Jest to główny produkt,który jest granulowany.Gazy poreakcyjne z tlenkiem węgla,wodorem,oraz z minimalnymi cząstkami sadzy kierowane są na kotły parowe,gdzie są spalane całkowicie i zupełnie do CO2,oraz H2O.Kotły produkują parę do celów grzewczych.Ilość emisji CO2 z tych kotłów jest mniejsza niż w przypadku spalania węgla.To na razie tyle

ace
ace
2024 lat temu

masz rację józef, z artykułu wynika, że jeśli nie kominy domów to nasze miasto miałoby powietrze czyste niczym wśród alpejskich łąk:)

ssss
ssss
2024 lat temu

Życ, pracowac i mieszkac w jasle? Prosze was, nie zartujcie 🙂

Marek Kolanko
Marek Kolanko
2024 lat temu

W pełni podzielam powyższą opinię.Jestem przekonany, że te praktyki są stosowane z pełą świadomością, często pod osłoną nocy tak jak chodzi o substancje zapachowe jak również pył sadzy. Ostani zrzut sadzy i skażenie środowiska nastąpił wczoraj tj.27.01.2010

procedura ISO
procedura ISO
2024 lat temu

Marek.Ta firma co produkuje sadzę ma wszystkie możliwe dyplomy TUV i przerost tzw: procedur.Z remontami jest znacznie gorzej

djdjhyrahfsdhg
djdjhyrahfsdhg
2024 lat temu

co do trujacych firm to nei wiem przypuszczam ze moze tak byc a co do kominow to sam wiem gdzie mieszka jedna idiotka ktora w smietniku grzebie i wyciaga rozmaite smieci(glownie plastiki) a pozniej pali nimi w piecu(biedna nie jest – wrecz przeciwnie) kilka razy bylo zglaszane do roznych instytucji i nic jej nie zrobili wiec podziekujcie sluzbom przez ochrone srodowiska straz miejska po policje i prokurature..to tyle..

pryszcz na waszej pupie
pryszcz na waszej pupie
2024 lat temu

wizja pomników Juranda ze szychowa (co po nim boli mnie głowa) i ciężkie powietrze nie ważne co ale ważne żeby PIS-ali o mnie.
Wystartuje z listy PIS i będę radnym bo już mam takie wizytówki i mowie wszem i wobec jako przyszły radny dietetyczny kaloryczny ale PIS-owski

xD
xD
2024 lat temu

Kurcze – Zyndram znowu pojawia się na portalu.

mos
mos
2024 lat temu

i oczywiście nikt nie zrobi nic w kierunku naprawy tego tylko będziemy sie truć bo jakaś firma musi trzepać hajs…

energetyk naprawdę cieplny
energetyk naprawdę cieplny
2024 lat temu

Największe jednak zanieczyszczenie powietrza w Jasle pochodzi z tzw: niskiej emisji.I to jest fakt bezporny i nie do podważenia.Szkoda,że Pan Tomasz Kasprzyk tego nie wie

Marek K.
Marek K.
2024 lat temu

Musimy sie zorganizować! Pojedyncze głosy wykazują, że mieszkańcy Jasła mają świadomość niebezpieczeństwa związanego z zanieczyszczeniem środowiska i tego kto jest głównym trucicielem. Argument o zatrudnieniu jest kładziony na szali zdrowia mieszkańców Jasła i okolic. W Gorlicach nie ma rafinrii ( zbankrutowała ) i świat się tam nie zawalił!

mos
mos
2024 lat temu

ok Marek, co proponujesz? może pójdziemy pod urząd z flagą Polski i napiszamy na niej "precz z rafinerią jasło"…:)

lolo
lolo
2024 lat temu

powietrze truja samochody ktore stoja w gigantycznych korkach,dzieki wladzom miasta

mos
mos
2024 lat temu

lolo a widziales kiedys miasto w którym nie ma korków? bo ja nie…

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

ABSURD : ILE KOSZTUJE TONA WĘGLA A ILE TONA ZBOŻA ZACZNIJMY PALIĆ ZBOŻEM TO BĘDZIE TANIEJ I EKOLOGICZNIE – A KALORYCZNOŚĆ PORÓWNYWALNA , ZAPOMNIANO JUŻ JAK KILKA LAT WSTECZ DYMIŁA KOTŁOWNIA URZĘDU STAROSTWA – TERAZ SIĘ "UCYWILIZOWALI KOSZTEM PODATNIKÓW"- DAJCIE LUDZIOM GODZIWIE ZAROBIĆ TO TEŻ SIĘ "UCYWILIZUJĄ"

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

Jeszcze jedna uwaga : proponuję aby do kompleksowej ochrony naszego zdrowia przyłączył się także sanepid z informacją dla konsumentów – ile to: rakotwórzczych , trujących, czy szkodliwych chemikaliów codziennie zjadamy i to zgodnie z unijnymi normami i kto nam szykuje tą cichą zagładę – gdyż niestać nas na jedzenie z tzw. górnej pólki …..

Marek
Marek
2024 lat temu

"mos" jeśli się nie chcesz ujawnić to napisz chociaż skąd Cię znam. Wracając do myśli o zorganizowaniu się to sądzę,że "oflagowanie się" nie jest pozbawione sensu jeśli poparte konkretnymi postulatami,najlepiej przy obecności jakejś TV o zasięgu krajowym. Inny sposób to WYMUSZENIE publicznej debaty na temat ochrony powietrza przy okazji WYBORÓW NA BURMISTRZA.To chyba jest w miarę łatwe do zorganizowania. Myślę, że JDK mógłby zorganizować takie wstępne spotkanie z przedstawicielami SANEPID,WIOŚ władz miasta i mieszkańców.Rzecz należy rozpocząć od zdefiniowania problemu. Stąd potrzeba przedstawienia OBIEKTYWNEGO raportu na temat stanu środowiska w naszym regionie.Ciekaw jestem opinii Jaślan, Pozdrawiam

mos
mos
2024 lat temu

Maro nie znamy sie raczej. Swoją drogą ciekawy jestem czy to skażenie jest dużo gorsze w Jaśle niż w innych miastach, np Krośnie..

Back to top button
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x