Przegląd mediów

By mieszkańcom żyło się lepiej

Zespół Szkół w Warzycach, fot. mm

Gmina Jasło. Dla gminy Jasło kadencja 2006 – 2010 stała pod znakiem inwestowania w poprawę ochrony środowiska. W tym czasie gmina rozpoczęła realizację dużej inwestycji – budowy kanalizacji w 11 sołectwach, której koszt przekracza 60 mln zł. – Niewątpliwie był to bardzo pracowity czas. Budowa kanalizacji to największa inwestycja w historii gminy. To bardzo ważne osiągnięcie obecnej kadencji – przyznaje Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło

Gmina Jasło jest jedną z dziesięciu gmin powiatu jasielskiego. Niewątpliwie ta bardzo atrakcyjnie położona gmina posiada dobre warunki do rozwoju budownictwa jednorodzinnego, małej i średniej przedsiębiorczości. Do większego zainteresowania gminą przyczyniają się niewątpliwie podejmowane przez samorząd działania w zakresie ochrony środowiska i poprawy stanu infrastruktury. Realizacja tych działań możliwa jest dzięki pozyskanym przez gminę środkom unijnym. Gminie Jasło to się udało.

Kanalizacja – inwestycja za 60 mln zł

Ważnym osiągnięciem obecnej kadencji było pozyskanie środków unijnych na realizację dużej, dla gminy priorytetowej inwestycji polegającej na budowie 190 km sieci kanalizacji sanitarnej w 11 sołectwach i dwóch oczyszczalni ścieków w miejscowościach Szebnie i Trzcinica. Inwestycja ta realizowana jest od 2007 roku w ramach grupowego projektu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki pn. „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”. Łączny koszt przygotowania i wykonania tej inwestycji przekracza 60 mln zł. Jest on możliwy dzięki dużemu współfinansowaniu ze środków Funduszu Spójności w wysokości 84 proc. kosztów budowy. Pozostałe koszty to udział własny gminy. Dzięki tej inwestycji w sumie 2800 gospodarstw podłączonych zostało do sieci kanalizacyjnej. – Dzięki temu nasza gmina jest w 95 procentach skanalizowana. Inwestycja ta ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gminy. Poprzez działania zmierzające do poprawy środowiska naturalnego, zwiększy się atrakcyjność osadnicza i inwestycyjna gminy. O dobrych warunkach do rozwoju budownictwa jednorodzinnego w gminie Jasło, świadczy choćby ilość wydanych decyzji na budowę i rozbudowę budynków mieszkalnych, równocześnie z wnioskami o przyłączenie do istniejącej sieci kanalizacyjnej – zaznacza Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Za pozyskanie tak dużych środków unijnych gmina została doceniona jako dobrze pozyskująca fundusze zdobywając pierwsze miejsce w województwie podkarpackim w II edycji rankingu „Europejska Gmina – Europejskie Miasto” oraz wyróżnienie w I edycji.

Remonty dróg, budowa oświetlenia

– To, że znaczna większość środków przeznaczona była na budowę kanalizacji, nie znaczy, że innych inwestycji nie realizowaliśmy. Nie mniej ważne są realizowane corocznie inwestycje mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez modernizację i remonty sieci dróg, a na terenach silnie zurbanizowanych budowę oświetlenia ulicznego. Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa wszystkich dróg, z których korzystają mieszkańcy gminy wspieramy finansowo zarówno powiat jak i samorząd województwa – mówi wójt gminy Jasło. W 2008 roku na przebudowę, remonty oraz utrzymanie dróg gminnych i wewnętrznych przeznaczono 1 mln 200 tys. zł. W ramach tych prac wykonano nawierzchnię bitumiczną na odcinkach dróg o łącznej długości 2634 mb oraz liczne remonty poprzez żwirowanie i utwardzanie tych dróg oraz remonty przepustów i odwodnienia. Również w 2009 roku wykonano znaczny zakres prac na drogach gminnych i wydatkowano znaczne środki finansowe. Na remonty dróg gminnych przeznaczono około 1 mln zł. Realizowano również zadania związane z przebudową i modernizacją dróg i na ten cel przeznaczono ponad 900 tys. zł z czego 67 % stanowiła dotacja którą gmina otrzymała (dotacja w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz Wieloletniego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych).

(…)
Szczegóły w numerze – strona 10.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy
2024 lat temu

A Barzykówka to od 14 lat nawet nie ma skończonej drogi i to w samym środku- wstyd !

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Zrobili nam unie za 300- 400 euro/msc — nie dadzą zarobić w kraju, a reszta wysługuje sie nami jak parobkami . To co w czasie II wojny było przymusowe ( wywózka na roboty ) – teraz stało sie luksusem , humanitarne NIEWOLNICTWO!!!!!!!!!!!!!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x