r e k l a m a
Przegląd mediów

Chcą przyszywać ręce, nogi, ale brakuje miejsca

W jasielskim szpitalu, jako jedynym na Podkarpaciu, na oddziale ortopedii wykonywane są operacje przyszywania odciętych kończyn. Dlatego szpital stara się o utworzenie w Jaśle Podkarpackiego Ośrodka Mikrochirurgii

Po Trzebnicy koło Wrocławia byłby to drugi tego typu ośrodek w Polsce. Dlatego jak najbardziej słuszna jest potrzeba utworzenia takiego ośrodka w Jaśle. Rocznie lekarze pracujący na Oddziale Ortopedii, Traumatologii, Mikrochirurgii i Chirurgii Ręki wykonują około 200 operacji replantacji kończyn.

NFZ deklaruje środki

Konsultant wojewódzki ds. ortopedii i traumatologii narządów ruchu prof. Sławomir Snela zaznacza, że jasielska placówka posiada wykwalifikowaną kadrę, która ma do dyspozycji nowoczesny sprzęt. – Jednak brakuje środków na funkcjonowanie takiego oddziału. Muszą pójść odpowiednie nakłady na stworzenie odpowiedniej bazy i na bloku operacyjnym, i bazy lokalowej, ale jeżeli nie zafunkcjonuje już ten oddział, to nie ma sensu wcześniej powiększać bazy lokalowej. Najpierw musimy to rozwinąć i dopiero wtedy stopniowo nastąpi rozbudowywanie ośrodka – stwierdza prof. S. Snela.

Dlatego pierwszym krokiem musi być wydzielenie w szpitalnym kontrakcie środków na zabiegi replantacyjne. To zadeklarowała dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Rzeszowie Barbara Kuźniar – Jabłczyńska. – Z punktu widzenia płatnika to jest bardzo potrzebne. Będziemy to wspierać. Jesteśmy w stanie przeznaczyć na to stosowną kwotę pieniędzy, która będzie potrzebna. Oczywiście sprawą dyrekcji szpitala, personelu, przede wszystkim lekarzy i pielęgniarek jest funkcjonalne przygotowanie, żeby to już w większym zakresie zafunkcjonowało przy wsparciu finansowym ze strony funduszu – deklaruje Barbara Kuźniar – Jabłczyńska. – Po okresie półrocznym zbilansujemy ilość zrobionych operacji i wtedy będzie można myśleć wspólnie o wydzieleniu już teraz tego oddziału samodzielnego z małą liczbą łóżek. Byłby to drugi taki oddział w Polsce i myślę, że to powinniśmy rozwijać.

/mm/
Nowe Podkarpacia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x