Przegląd mediów

Choinka na święta musi być

Co roku leśnicy sprzedają około 4 tysięcy choinek (fot. RDLP w Krośnie)

REGION. Czy wyobrażamy sobie święta do choinki? Raczej nie. Jeśli nie żywa, to sztuczna, ale być musi, bo choinka to wszechobecny symbol świąt Bożego Narodzenia.

Choinka sztuczna czy żywa? To już zależy od osobistych preferencji. Jeśli stawiamy na wygodę, to na pewno wybierzemy choinkę sztuczną, jeśli chcemy być tradycjonalistami – wybieramy choinkę żywą. Najważniejsze, by w święta Bożego Narodzenia choinka w domu była. – Tradycyjna choinka to iglaste drzewko prosto z lasu.

W naszym kraju tradycja choinkowa jest dość młoda, a na Podkarpaciu w ogóle początkowo popularna była jedynie „jodełka” lub „jódka”, którą zawieszano u powały izby – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Moda na żywe choinki

Coraz więcej osób decyduje się na żywą choinkę. Nie przeszkadza im fakt, że wcześniej lub później sypnie igłami. Mimo to chcemy ją po prostu mieć. Żywą, kującą, ale pachnącą.

– W tym tygodniu w większości nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie leśnicy prowadzą sprzedaż choinek, głównie świerkowych, pochodzących prosto z lasu. Do sprzedaży przygotowano ponad trzy tysiące młodych drzewek, wyhodowanych na specjalnych plantacjach choinkowych. Dostępne będą również choinki sosnowe, cieszące się coraz większym powodzeniem – informuje Edward Marszałek.

Towarem najbardziej chodliwym są choinki o wysokości od 1,5 do 5 metrów. Najwięcej sprzedaje się tych pokojowych, za które trzeba zapłacić w nadleśnictwie 20 – 40 złotych. – Sprzedaż żywych choinek traktujemy jako element tradycji bożonarodzeniowej, stąd nasze ceny drzewek uwzględniają jedynie koszty hodowli, pozyskania i transportu z lasu – wyjaśnia Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Chcemy też przypomnieć o ekologicznym charakterze żywej choinki, która nawet jeśli po kilku tygodniach opadnie z igieł, pozostaje wciąż elementem naturalnym i przyjaznym człowiekowi. Pozyskanie choinek w Lasach Państwowych w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.
(…)

/wz-s/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
123
123
2024 lat temu

zostalo napisane: „Czy wyobrażamy sobie święta do choinki?”
mi to sie wydaje ze powinno byc BEZ choinki a nie DO choinki 😛

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

BEZ CHOINKI—TAK , GDYŻ PRZY TAKIEJ POLITYCE PONAD POŁOWĘ POLAKÓW CZEKA TAKA PRZYSZŁOŚĆ…….

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x