Przegląd mediów

Czad zabija po cichu

fot. Nowe Podkarpacie

REGION. Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych, kominowych i wentylacyjnych jest przyczyną wielu tragedii. Czad truje i zabija!

Nie ustawiajmy się w kolejce po bezsensowną śmierć

Co roku słyszymy o kolejnych ofiarach czadu. Testując niekonwencjonalne metody ogrzewania domów, rzadko wietrząc pomieszczenia, uszczelniając okna i zatykając folią kratki wentylacyjne, ludzie doprowadzają do nieszczęścia.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie – mł. bryg. Marek Rysz przestrzega – Wadliwe i nieprawidłowo eksploatowane urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz nieprawidłowe użytkowanie przewodów wentylacyjnych i kominowych są przyczynami ludzkich tragedii, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym gdy dogrzewamy swoje mieszkania i domy.

Pamiętajmy więc, że nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych, nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową, bo tego typu praktyki kończą się często poważnym zatruciem organizmu.

Cichy zabójca

Tlenek węgla jest produktem ubocznym każdego procesu spalania. Jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, którego ludzkie zmysły nie są w stanie wykryć w powietrzu. Może być wszędzie, ale nie widać go ani nie czuć. To pierwsza cecha jego zabójczej natury. Druga, to wybitna zdolności do łączenia się z hemoglobiną, która transportuje tlen w ludzkim krwiobiegu. A brak tlenu w komórkach naszego organizmu oznacza tylko jedno – śmierć.

– Tlenek węgla jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu i barwy. Nie szczypie też w oczy i nie „dusi w gardle”. Strażacy określają go cichym zabójcą – wyjaśnia strażak.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 5

/wz-s/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kobieta
kobieta
2024 lat temu

Tylko prosze mi powiedziec gdzie sa kominiarze. To oni powinni sprawdzac droznosc przewodów kominowych. Ja juz prosze o to od lipca i nic. Mieszkanie mam ogrzewane gazowo, przewody wentylacyjne nie sa drozne. Nie moge sie do dzisiaj doprosic zeby ktos przyszedl. Mieszkanie jest miejskie wiec nie jest to moim obowiązkiem brać kominiarzy prywatnie. Oni chyba czekają jak my sie kiedyś zaczadzimy.

On
On
2024 lat temu

jacy kominiarze, trzeba sprawdzać swoje urządzenia regularnie a nie ;/

hm
hm
2024 lat temu

Do kobiety: problem należy zgłosić, najlepiej pisemnie do administratora budynku. To on powinien zlecić przeglądy i czyszczenie przewodów kominowycych. Kominiarze zrobią to wtedy bardzo chętnie.

hm
hm
2024 lat temu

Tlenek węgla nie jest produktem ubocznym spalania. Powstaje on przy niewłaściwym spalaniu, konkretnie przy zbyt małym dopływie powietrza. Do spalenia m3 gazu /bez powstania tlenku węgla/ potrzeba około 9m3 powietrza. Łazienki, te standardowe w blokach, mają około 9m3 przestrzeni. Piec gazowy zużywa około 2-3 m3 gazu na godzinę.

jasiu/termodynamik/
jasiu/termodynamik/
2024 lat temu

Spalanie w kotłach,kuchenkach powinno być całkowite i zupełne.Spalanie jest całkowite jeżeli w produktach spalania nie ma stałych części palnych,a stałe części palne to węgiel i siarka w przypadku spalania węgla kamiennego i sadza w przypadku spalania gazu.Spalanie jest zupełne gdy w produktach spalania nie ma palnych gazów/niespalony metan,tlenek węgla/.Teoretyczna ilość powietrza do spalenia 1 mn3 metanu wynosi 9,5 mn3.Aby była pewność,że się to prawidłowo spali należy dostarczyć trochę większej ilości powietrza.Ta ilość jest zależna głównie od rodzaju palnika i waha się w granicach 10,5 do 11 mn3/ok.10,5 mn3 potrzebuje palnik bezpłomienny tzw;promiennik gazowy/.Zużycie gazu/metanu/w ilości 2-3 m3/h policzone dobrze/moc kotła… Czytaj więcej »

Suzuki GSXR-600
Suzuki GSXR-600
2024 lat temu

gdyby gaz byl tanszy a gazownictwo nie bawilo sie w dobrego wujka z naszych pieniedzy to ludzie nie paliliby różnymi odpadami i w różnyh
prowizorvcznych piecach

staszek_kieliszek
staszek_kieliszek
2024 lat temu

Sprawa jest totalnie zapętlona.Uruchomienie nowych odwiertów gazowych na terenie Podkarpacia nie spowoduje.że będziemy mieli tańszy gaz.Gaz na Podkarpaciu pomimo pewnej ilości czynnych źródeł jest najdroższy w Polsce.Czy ja się mylę?Chyba nie

Dupa
Dupa
2024 lat temu

do dupy

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x