r e k l a m a
Przegląd mediów

Darmowy punkt zbierania elektrośmieci w Jaśle

Nawet 5 tys. zł kary można zapłacić za wyrzucanie do śmieci niepotrzebnego czy zepsutego sprzętu elektrycznego. A za odbiór przez firmę też trzeba było płacić.

Stare suszarki świetlówki czy komputery trafiały więc często na dzikie wysypiska, albo zalegały w stercie domowych rupieci. Teraz za darmo odbiera je Eko-Mast.

 

– Raz na kilka lat robimy przegląd sprzętu elektrycznego, który nie dość ze stoi w szkole bezużyteczny, to jeszcze zajmuje miejsce – mówi Antoni Salacha, dyrektor zespołu szkół ponadgimnazjalnych w Kołaczycach. – W tym roku zebrało się kilka maszyn do pisania, które mieliśmy jeszcze po poprzedniej szkole, stare komputery, lodówka, zamrażarka i dużo drobnych śmieci tego typu – wylicza Salacha.

 

Szkoła szukała firmy, która odebrałby to wszystko, znaleźli nawet kilka, ale każdej trzeba było za to zapłacić 500 – 600 zł.

 

– Każdy grosz się w szkole liczy, więc jak natrafiliśmy na ofertę Eko – Mast – u – to się bardzo ucieszyłem – dodaje dyrektor szkoły.


Każdy ma takie śmieci

 

Chyba w każdym domu znajdą się zepsute żelazka, młynki do kawy czy zużyte baterie.

 

– To nasze stare przyzwyczajenia – mówi Salacha. Kiedyś tego typu śmieci miały dla ludzi pewną wartość, wszystko mogło się przydać, a to kabel, a to wtyczka, czy silniczek, najczęściej jednak nikt nigdy do nich nie wracał, leżały zapominane na strychach czy w piwnicach. – Jeszcze kilka lat temu szkoły przyjmowały stare komputery, jako wielki akt łaski z większych ośrodków, a potem okazywało się, że wszystkie są praktycznie do wyrzucenia i nie wiadomo, co z nimi zrobić – podkreśla dyrektor Salacha.


Kobieta przedsiębiorcza wymyśliła firmę

 

– Bardzo długo byłam dyrektorem szkoły i doskonale wiedziałam, że z tego typu rzeczami jest duży problem – mówi Benedykta Mastej, właścicielka firmy Eko – Mast. – Teraz jestem już na emeryturze i szukając dodatkowych dochodów wpadliśmy z rodzinką na ten pomysł. Ja zarobię, a ludzie się ucieszą – przyznaje pani Benedykta.
Bez opłat odbierają elektrośmieci od ludzi prywatnych i firm.

 

Tylko za ewentualny transport trzeba zapłacić.

 

– Ale jak ktoś sam do nas przywiezie, to wychodzi taniej. Kiedyś uruchomimy bezpłatny dowóz – dodaje Mastej. Jak na tym zarabiają? Eko – Mast podpisała umowy z firmami odzysku, które plącą za im zbiórkę elektrośmieci.


Pierwszy był sąsiad: na szczęście!

 

– Przyszedł właściciel firmy mieszczącej się w sąsiednim budynku i przyniósł baterie, świetlówki i zużyty monitor – opowiada pani Benedykta. – Wzięłam to za dobry omen, bo i mężczyzna i jeszcze ze sprzętem wchodzący – mówi żartobliwie.

 

Szybko pojawili się kolejni „dostawcy”. I wszyscy chwalą pomysł na nową firmę w mieście.

 

Wystawiają karty przekazania odpadu

 

– Mam na stanie firmy zepsuty laptop i drukarkę i nie mogę tego odpisać, bo potrzebne jest mi zaświadczenie od firmy, którego nikt mi nie chciał dać bez opłaty – mówi pan Tadeusz z Jasła. A za wyrzucanie na śmieci sprzętu eklektycznego grozi grzywna do 5 tys. zł. Teraz jaślanin spokojnie pozbył się zepsutego sprzętu.


Punkt zbierania elektrośmieci w Jaśle
Eko – Mast mieści się przy ul. Lwowskiej 4
Godziny otwarcia:
pon – wt : 10 -12 – tej
śr – czw : 15 -17 -tej
pt : 10 -13 -tej
tel: 505 833 228
emokast@interia.eu

 

 

Nowiny, Ewa Wawro

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kolekcjoner
kolekcjoner
2024 lat temu

Ten telewizorek na zdjęciu to chyba "Wisła" a to już zabytek za który w niedługim czasie można sporo kasy wziąść:smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin:

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x