Przegląd mediówWażne wydarzenia

Dopalacze znów trują

Rośnie liczba hospitalizacji związanych z zażywaniem dopalaczy. Zakaz handlowania dopalaczami nie pomaga. Odżywa handel syntetycznymi używkami. Można je bez problemu zamówić w internecie lub kupić w tradycyjnych sklepach. Mają coraz bardziej skomplikowany skład i są bardzo groźne dla zdrowia. Rośnie także liczba hospitalizacji związanych z zażywaniem dopalaczy.

Dopalacze (kliknij aby powiększyć)

W zeszłym roku na leczenie zatruć dopalaczami wydano kilka milionów złotych. Główny Inspektorat Sanitarny szacuje, że w tym roku kwota ta może zwiększyć się do 20 mln zł. Z danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że pojawia się coraz więcej nowych punktów sprzedaży dopalaczy. Dzięki temu jest większa dostępność. Poza tym są wakacje i młodzież w szuka dodatkowych wrażeń.
W ostatnich miesiącach sanepid interweniował kilkadziesiąt razy zawiadomiony o podejrzeniu, że prowadzony jest handel dopalaczami. Po przeprowadzeniu kontroli w większości przypadków okazywało się, że znajdujące się w obrocie substancje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Handel dopalaczami odbywa się głównie przez internet. Można je także kupić w sklepach stacjonarnych jako dodatek do swojej podstawowej działalności np. sprzedaży komputerów. Problem staje się poważny. Skład używek jest coraz bardzie złożony. Ustalenie czym zatruł się pacjent jest coraz trudniejsze.

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego potwierdza, że w składzie używek zabezpieczonych ostatnio przez inspekcję sanitarną zidentyfikowano 24 nowe substancje psychoaktywne o działaniu szkodliwym dla zdrowia. Trafią na listę zakazanych substancji.

Justyna Paszkiewicz
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x