Przegląd mediów

Fotoradary będą skuteczniejsze

Fotoradary będą mierzyć prędkość pojazdom także oddalającym się od masztów. Wyłapią też kierowców, którzy przekroczą prędkość nawet o 5 km/h.

Zdjęcia z wszystkich 700 urządzeń ustawionych na polskich drogach trafią do automatycznego centrum nadzoru ruchu drogowego, które powoła Sejm.

Przedsięwzięcie zakłada, że ponad 700 radarów ustawionych na polskich drogach zostanie połączonych z centralnym serwerem, gdzie trafią zdjęcia wszystkich pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość. (FOT. TADEUSZ POŹNIAK)

Posłowie kończą przygotowywać ustawę w tej sprawie. Przedsięwzięcie zakłada, że ponad 700 radarów ustawionych na polskich drogach zostanie połączonych z centralnym serwerem, gdzie trafią zdjęcia wszystkich pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość.

Jedenaście urządzeń

Przy podkarpackich drogach stoją 103 maszty ze skrzynkami radarowymi.

– Z tego aż 50 zamontowano w ostatnim czasie – informuje Anna Klee z Zespołu Prasowego KWP w Rzeszowie. Tylko w co dziesiątej skrzynce znajduje się fotoradar. Urządzenie wykonuje ok. 500 fotografii miesięcznie.

Nowy system zacznie działać od 1 października przyszłego roku. Wówczas fotoradary zaczną także mierzyć prędkość pojazdom, które się od nich oddalają. Ma to być bat na kierowców aut, którzy po minięciu masztu ze skrzynką radarową natychmiast przyspieszają. I na motocyklistów, którzy dotychczas są bezkarni, bo mają tablice rejestracyjne wyłącznie z tyłu pojazdu, dlatego fotografowanie ich z przodu uniemożliwia identyfikację.

– Popieramy wszystkie inicjatywy, które poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego – mówi Marta Tabasz z Zespołu Prasowego KWP w Rzeszowie.

Nawet o 5 km/h

Nowy system będzie wyłapywał i karał kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość choćby o 5 km/h. Podkarpacki poseł PO Jan Tomaka, który pracuje w podkomisji zajmującej się przygotowaniem ustawy „o radarach”, tłumaczył dziennikarzom, że podobne systemy działają już w większości krajów Europy Zachodniej.

W tym roku na podkarpackich drogach doszło do 2170 wypadków, w których zginęło 211 osób, a 2780 odniosło rany. Przyczyną niemal co czwartego wypadku było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Podkarpaccy policjanci wypisali 47,2 tys. mandatów karnych.

Wojciech Malicki
Nowiny24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartos
Bartos
2024 lat temu

no tak, zamiast poprawić nawierzchnię dróg, poszerzyć jezdnię, rozbudować skrzyżowania to łatwiej postawić znak 40, a za nim fotoradar. przecież to po pierwsze jest tańsze, a po drugie jeszcze zapewnia stałe wpływy do budżetu:)

użytkownik dróg
użytkownik dróg
2024 lat temu

Tak oto powstaje nowa forma fiskalizmu Polaków.
Jeszcze chwile a radary będziem mieć obowiazek instalować w chałupach.By czasem tatuś nie puknął się… zbyt mocno z mamusią.Te urzędnicze pomysły "ułatwiające"i okradające obywateli prze staja być juz śmieszne.Są zwykłym draństwem i mijaniem tematu podstawowego(stanu dróg) bokiem.
Łatwo wypisać mandat,który biurokracja wchlonie na papierki i gierki z ludzmi,niż zacząć racjonalnie mysleć,i wreszcie k… działać!

kierowca
kierowca
2024 lat temu

Kolejny sposób na wyciagnięcie pieniedzy od kierowców do budzetu, czysta ekaonomia i wyrachowanie ….inwestycja na pewno sie zwróci ….zeby chociaz te pieniądze z mandatów szły na drogi …wiekrzość gdzies po drodze zostanie zmarnotrawione

Zły
Zły
2024 lat temu

Dlaczego wybierani są do parlamentu i samorządów ludzie którzy tylko nas ograniczają a nie rozwijają?!

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x